28 Mayıs 2015 Perşembe 13:40
Tpf Başkanı Mustafa Altunbilek: “Sektörde Kariyer Planları Yapılmıyor”
banner230
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, perakende sektöründe sürdürülebilir başarının ancak ve ancak çalışan mutluluğu ile birlikte sağlanabileceğini söyledi.
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Sürdürülebilir Perakende Konferansı, 26-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Perakende sektörünün tüm marka ve paydaşları için, yeni ekonomik düzende küresel perakende dünyasının bir parçası olmalarını sağlayacak yol haritalarının belirlenmesi amacıyla düzenlenen etkinliğe, 80’i aşkın markanın yerli ve yabancı liderleri katıldı.
‘Sürdürülebilir Perakende: Teknoloji, Çalışanlar ve Müşteri Memnuniyeti’ oturumuna konuşmacı olarak katılan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, perakende sektöründe sürdürülebilir başarının ancak ve ancak çalışan mutluluğu ile birlikte sağlanabileceğinin altını çizdi. Altunbilek, “Müşterilerimizin beklentilerinin her geçen gün arttığı bir dönemdeyiz. Çok yakın bir gelecekte sadece iyi ürün, fiyat avantajı, market görünümleri müşteri tercihini değiştirmekte ve bu rekabet ortamında işletmelerin büyüme elde etmelerinde yeterli olmayacak. Kendini yeniliğe, teknolojiye ve hıza en çabuk uyarlayabilenler sektörde öne çıkacak. Perakende ayrıca odağında insan olan bir sektör. Sürdürülebilir başarı, müşteri memnuniyeti ve perakende sektörünün gelişimi, çalışanlarımız ile mümkün olabilir. Çalışanlar mutlu değilse, verimlilik, sürdürülebilirlik de mümkün değil” dedi.
Resmi Gazetede 29 Ocak 2015 tarihinde yayımlanarak hayata geçen Perakende Yasası’na da değinen Altunbilek, “Yasada sektörün gelişiminin daha sağlıklı gerçekleştirebilmesi adına, yönetmeliklerle mutlaka giderilmesi gerektiğini düşündüğümüz ayaklar var. Bu eksik ayaklardan en önemlilerinden bir tanesi, çalışanlarımızın tatil hakkından yoksun olmalarını beraberinde getiren işletmelerin çalışma saatleri ile ilgili. Yasa çıkmadan da çıktıktan sonra da görüşümüzü sürekli dile getirdik. Sektörde işletmeler pazar günleri, pazar günü istenmiyorsa bir başka gün ama mutlaka haftada bir gün tatil ilan edilmeli. Söz konusu bu tatil, beraberinde rekabetin küçük işletmeler nezdinde daha sağlıklı yürümesini, mesai saatlerinin bir kurala bağlanmasını, sektör çalışanlarının ise daha mutlu ve verimli çalışmasını beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı.
Sektörde çalışanların, perakendeyi, çalışma saatlerinin uzunluğu ve sosyal haklarının azlığı nedeniyle bir meslek olarak algılamadığını ve çalışanların perakendeye hep ‘geçici iş’ olarak baktığını kaydeden Altunbilek, şunları söyledi:
“Çalışanlarımızın eşi, çocukları, sevdikleri ve aileleriyle bir gün zaman geçirmesi, sosyalleşmesi gerekiyor. İşletmeler bir gün kapandığında yer yerinden oynamaz ancak çalışanlarımızın mesleğe yönelik olumsuz algısı değişir. Motivasyonları ve verimlilikleri artar. Onların mutluluğu, işletmelerin, bizlerin daha iyi hizmet sunabilmesini bu da sürdürülebilir başarıyı beraberinde getirir. Eğitimler vererek, emek sarf ederek, yetiştirerek sektörde tutmaya çalıştığımız çalışanlarımız, bu sayede iş değiştirmeyi düşünmez”.
Altunbilek ayrıca İstanbul’dan Erzurum’a, İzmir’den Gaziantep’e, Bursa’dan Ordu’ya kadar pek çok ilde TPF olarak Perakende Akademisi yoluyla eğitimler düzenlediklerini ve TPF üyesi tüm işletmelerde, bu yolla bir standart oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
Oturuma katılan TPF Yönetim Kurulu Üyesi ve Biçen Marketler Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen ise, Türkiye’nin istihdam yaratan en önemli sektörlerinden biri olan perakendenin, hali hazırda kariyer planlarının yapıldığı bir sektör olmadığını söyledi. Biçen, gerek sektöre yeni başlayan gençlerin mesleklerini uzun vadeli görmelerini sağlamak, gerek nitelikli eleman sorununun önüne geçmek gerekse müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için, İnsan Kaynakları, motivasyon ve eğitimlere önem verilmesi gerektiğini kaydetti.
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde son 15 yılda gerçekleşen gelişmelerle, tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektörünün de teknolojinin itici gücü olduğunu söyleyen Sarıyer Market E-Ticaret ve Müşteri İlişkileri Direktörü Erdal Ergin ise; “Teknolojinin hızlı ilerlemesi ve internet penetrasyon oranının son yıllarda hızlı şekilde artış göstermesi, ayrıca mobil alışverişin de oyuna dahil olması, perakende sektörünü hareketlendirdi. Akıllı alışverişin kapılarını aralayan bu gelişmeler sadece müşteriye değil, işletmelere de önemli katkılar sağladı. Artık tüm yönetici ve çalışanlar mobil cihazları üzerinden market içi gelişmeleri an ve an takip edebiliyor, inisiyatif alabiliyor ve çözüm bulabiliyor” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.