03 Kasım 2015 Salı 13:14
Perakende Güven Endeksi Ekim’de Yükseldi
banner230
Perakende güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre 4,6 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan yükseldi.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Ekim ayı ’Perakende Güven Endeksi’ni (TEPE) açıkladı. Buna göre; Ekim ayında -5,8 puan değerini alan TEPE, bir önceki aya göre 4,6 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan arttı. TEPE değerinin artmasında geçtiğimiz 3 aya göre işlerdeki ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki artış ve stoklardaki azalış etkili oldu.
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ekim 2015’te 5,7 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 6,8 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 5,8 puan arttı.
Ekim 2015’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 27,3’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 38 düzeyinde oldu. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 34,6 olarak belirlendi.
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinde Türkiye’de bir önceki aya ve geçen yılın aynı dönemine göre artış olurken, AB-28’de bir önceki aya göre azalış, geçen yılın aynı dönemine göre artış oldu.
İŞLERDEKİ TOPARLANMA ALGISI AZALDI
İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu Ekim 2014’e göre 4,9 puan, Eylül 2015’e göre 5 puan azaldı. Böylelikle geçen yılın aynı dönemine göre işlerin durumunun denge değeri Ekim 2015’te -38,2 puan oldu.
Ekim 2015’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 21,1’i geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 56,6 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 22,3 oldu.
PERAKENDE GÜVENİ EN FAZLA MOTORLU TAŞITLAR SEKTÖRÜNDE ARTTI
Perakende güvenine alt sektörler itibariyle bakıldığında Ekim 2015’te, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış “motorlu taşıtlar” sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörleri takip etti. Bu dört sektördeki artış ortalama artışın üzerinde gerçekleşti. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” ve “Diğer” sektörlerindeki artış ise ortalama artışın gerisinde kaldı. “Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektöründe ise perakende güveni geçen yılın aynı dönemine göre azaldı.
PERAKENDECİLERİN GELECEK DÖNEM BEKLENTİLERİ ARTTI
TEPE anketine soru bazında bakıldığında Ekim 2015’te, hem Ekim 2014’e göre hem de Eylül 2015’e göre “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu” ve “önümüzdeki 3 ayda satış, satış fiyatı ve istihdam beklentisi” artarken, “işlerin geçen yıla göre durumu” ve gelecek yıl mağaza sayısı beklentisi” azaldı. Buna karşın “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş beklentisinde” Ekim 2014’e göre artış yaşanırken, Eylül 2015’e göre azalma yaşandı.
AB-28 Perakende Güven Endeksi, Ekim 2015’te 9,9 puan değerini aldı. AB-28’de bir önceki aya göre 0,5 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 11,9 puan artış oldu. Türkiye, geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB-28’den ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergiledi.
AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Malta, ekim ayında geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke oldu. Malta’yı; İtalya, Hırvatistan, İngiltere ve Fransa takip etti. Endeks değeri geçen yıla göre en fazla düşen ülkeler ise Yunanistan, Letonya, Estonya ve Slovenya oldu. Bir önceki aya göre en fazla artış İtalya’da yaşandı. Perakende Güven Endeksi’nde, Ekim 2014’e göre değişim Euro Bölgesi’nde 12 puan, AB-28’de 11,9 puan oldu. Eylül 2015’e göre değişim incelendiğinde ise AB-28’in Euro Bölgesi’nden daha kötü bir performans sergilediği görüldü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.