Çiftçinin Ürünü Yeni Tesislerle Değer Kazanacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son eksikleri tamamlanan Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Mahallesi’ndeki biber kurutma tesisi gün sayıyor.17 ilçede kırsal kalkınma hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesi...

Ekonomi 30.07.2015, 13:57
Çiftçinin Ürünü Yeni Tesislerle Değer Kazanacak
banner230
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son eksikleri tamamlanan Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Mahallesi’ndeki biber kurutma tesisi gün sayıyor.
17 ilçede kırsal kalkınma hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesi Ovaazatlı Mahallesi’ne de biber kurutma tesisi kazandırıyor. Ovaazatlı’da yapımına Özel İdare tarafından başlanan biber kurutma tesisleri, yeni kanunla Özel İdare’nin kapatılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne devroldu. İnşaatı biten, makine montajları önemli ölçüde tamamlanmasına rağmen, bir türlü işletmeye açılamayan tesisler için devreye giren Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz tesisleri deneme amaçlı kullanıma açıp, son eksiklikleri tespit etti. Kırmızı toz biber üretiminin yoğun olduğu Ovaazatlı’da bölge çiftçinin en önemli taleplerinden biri olan tesislerin bu sezon tam kapasite ile hizmet verebilmesi için çalışmalara hız verildi.
Kırsal kalkınma projelerine öncelik veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte tesislerdeki son çalışmaları yerinde inceledi. Tesisin eksikliklerinin kısa zamanda giderileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Üreticilerimiz ürünlerini taze olarak kısa vadede pazarlamanın yanında artık kurutup, ambalajlayarak daha uzun vadede dünya pazarlarına sunma imkanı da bulacak. Bu bölgede biber üretimi yoğun olduğu için biber kurutma ön planda olsa da bu tesis sayesinde kurutmaya elverişli tüm ürünler kurutulacak. Yeni eklenecek ilave ekipmanla birlikte ürünlerin ambalajlanması da sağlanacak. Ürünün yeni pazarlara açılmasıyla birlikte çiftçimiz daha çok kazanacak. Geçtiğimiz sezon tesisleri deneme amaçlı çalıştırdık. Gördük ki buradan çıkan ürünler daha kaliteli oluyor ve daha fazla rağbet görüyor. Son eksiklerin tamamlanmasıyla Ağustos sonu veya eylül ayı içinde tesisler tam kapasite ile devreye alınmış olacak” dedi.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da 131 mahallesi bulunan ilçenin en önemli ihtiyacının üründe pazar değeri artışının sağlanması olduğunu söyledi. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve Tarım A.Ş.’nin önemli çalışmalara imza attığını ifade eden Kurtulan, “Bu tesis sayesinde daha kaliteli ürün elde edilecek ve çiftçimiz ürününü daha iyi fiyatlarla değerlendirebilecek. Bölgeye kazandırılan tesis dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:38
Öğle 12:37
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@