Abdi İbrahim'de üst düzey atamalar

- Abdi İbrahim'de önemli pozisyonlara 3 kadın yönetici getirildi

Ekonomi 30.01.2017, 13:12
Abdi İbrahim'de üst düzey atamalar
banner230

İSTANBUL (AA) - Abdi İbrahim'de önemli pozisyonlara 3 kadın yönetici getirildi.

Şirket açıklamasına göre, Abdi İbrahim, 2020 hedefleri çerçevesinde yönetim kadrolarını güçlendiriyor. Kadın çalışan ve yönetici sayısında ön sıralarda bulunan şirketler arasında yer alan Abdi İbrahim'in 2017'deki ilk 3 atamasında koltuğa kadınlar oturdu.

Yeni atamalarla Elif Elkin, Abdi İbrahim Otsuka'nın Şirket Yöneticisi olurken, Abdi İbrahim'in yeni Pazarlama ve Satış Direktörü olarak Figen Bilgen atandı. Abdi İbrahim Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevini ise Sevgi Özalp üstlendi.

Kadınların Güçlenmesi Prensipleri'ni her alana dahil etmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi İlkeleri'ni imzalayan Abdi İbrahim'in organizasyonel yapılanmasıyla faaliyette bulunduğu 9 ülkedeki 3 bin çalışanının yüzde 36'sını kadınlar oluşturuyor.

Geçen yıl McKinsey Araştırma Şirketi'nin yaptığı, Türkiye özelinde önde gelen 102 şirketin incelendiği, 11 sektörde giriş seviyesinden genel müdür seviyesine kadar 240 bin beyaz yaka çalışanını kapsayan araştırmaya göre, üst yönetim kadrolarındaki kadın çalışan oranı yüzde 25 seviyesinde seyrediyor. Abdi İbrahim'in üst yönetim kadrosunda kadın çalışan oranı ise yüzde 29'la ortalamanın üzerinde bulunuyor.


-Elif Elkin


Robert Kolej mezunu olan Elkin, ardından Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde kimya eğitimini tamamladı. Elkin, Yeditepe Üniversitesi'nde MBA yüksek lisans yaptı. Profesyonel kariyerine Dışbank'ta Proje Yönetimi Bölümü'nde başlayan Elkin, 2001 yılında Deva İlaç bünyesinde Ürün Müdürü olarak ilaç sektörüne adım attı.

Elkin, bugün Eastpharma yapısı altında olan Deva İlaç'ta çeşitli satış ve pazarlama pozisyonlarında görev aldıktan sonra Saba İlaç'ın da Eastpharma Grubu'na dahil olması ile 2007 yılında Saba İlaç Genel Müdürü olarak atandı.


- Figen Bilgen


Ocak ayı itibarıyla Abdi İbrahim Pazarlama ve Satış Direktörü olarak göreve başlayan Figen Bilgen, lisans öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. İş hayatına Pfizer'de Yönetici Adayı olarak başlayan Bilgen, aynı şirkette farklı yöneticilik pozisyonlarında uzun süre görev yaptı.

Sonrasında sırasıyla Sanofi'de Diyabet Satış ve Pazarlama Direktörlüğü, MSD'de İş Operasyonları Direktörü ve Sandoz'da Pazarlama ve Satış Direktörü olarak çalışmalarını sürdüren Bilgen, son olarak Abbott'ta Kardiyovasküler İş Birimi Direktörü olarak görev yaptı.


-Sevgi Özalp


Lisans öğrenimini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde tamamlayan Özalp, iş hayatına Roche İlaç'ta Stratejik Planlama Uzmanı olarak başladı. Kariyerine ilaç sektörü ile giriş yapan Özalp, daha sonra IMS Health'de Kilit Müşteri Yöneticisi, Kıdemli Danışman ve Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Satış Gücü Etkinliği Direktörü olarak görevini sürdürdü.

Bu görevinin ardından 6 yıl boyunca GSK Türkiye'de İş Geliştirme, Stratejik Ortaklıklar ve Etkinlik Yönetiminden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Özalp, 2016 yılı Aralık ayından bu yana Abdi İbrahim Strateji ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapıyor.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Kasım 2019
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:30
İkindi 15:13
Akşam 17:37
Yatsı 18:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@