28 Eylül 2016 Çarşamba 16:39
"Yeni YÖK" Olarak İlk Uluslararası Proje Desteğini Başlattık
banner230

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan projelerin sözleşmelerinin imzalanması için YÖK Başkanlığında bir tören düzenlendi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın katıldığı törene, projeleri kabul edilen üniversitelerin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı.
 
 
  
YÖK Başkanı Saraç, yaptığı konuşmada, YÖK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığını söyledi.
 
YÖK'ün başlattığı ve birçok ülkeye örnek olan Mevlana Değişim Programı'nın geçmişte sadece öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini içerdiğini anlatan Başkan Saraç, yeni YÖK'ün 2016-2017 döneminden itibaren programı "ülke odaklı", "alan odaklı" ve "proje tabanlı" olmak üzere üç kategoride yürütmeye başlayacağına dikkati çekti.
 
 
 
 
Saraç, ilk kez 2016-2017 öğretim döneminde başlayacak Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile ülkenin öncelikli alanlarında yükseköğretim kurumları arasında iş birliğini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçladıklarını da bildirdi.
 
 Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Kapsamında, Yükseköğretim Kurumlarının 19 Ülkenin İş Birliğinde Gerçekleştireceği 23 Bilimsel Projenin Sözleşmesi İmzalandı
 
Program kapsamında, YÖK tarafından belirlenen alanlarda hazırlanan projeler için gerçekleştirilecek değişim faaliyetinin, yurt içi ve dışındaki yükseköğretim kurumlarının öğrenci ile öğretim elemanlarını kapsadığını belirten Saraç, konuşmasına şu şekilde devam etti:
 
 
 
 
"2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim kurumlarımızdan başkanlığımıza toplam 152 proje ulaşmıştır. Projeler, ilgili alanlardaki uzman kişilerden oluşan panelistlerin yer aldığı panellerde değerlendirmeye alındı. 3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla, 18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi ve bu projeler için ilgili yükseköğretim kurumlarımızın özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılması uygun bulunmuştur."
 
Desteklenecek alanlar ve proje sayıları hakkında bilgiler veren YÖK Başkanı, program kapsamında "sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik"te 6, "sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre"de 6, "malzeme bilimi ve mühendisliği"nde 4, "bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri"de 3, "enerji teknolojileri"nde 2, "gıda teknolojileri"nde 1, "havacılık ve uzay" alanında da 1 projenin destekleneceğini vurguladı.
 
 
 
 
Başkan Saraç, programda iş birliği yapılacak ülkelerin ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya/Rusya, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan olduğunu bildirdi.
 
YÖK tarafından proje kapsamında yurt dışına gidecek öğrencilere bin-bin 200 lira, ülkeye gelecek öğrencilere ise bin liraya yakın burs verileceğini belirten Saraç, proje çerçevesinde gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları dahil maddi destekte bulunulacağını da kaydetti.
 
 
 
 
"Yeni YÖK olarak, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerimizin uluslararası projelerini desteklemeye başlamış bulunmaktayız. Bu devam edecek." ifadelerini kullanan Saraç, şöyle konuştu:
 
"Kurum olarak yaşadığımız mutluluk ve gururu da ifade etmek isterim. Bugünden sonra da yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla değişimi öngören proje çağrılarına devam edeceğiz. Yeni YÖK olarak bütün faaliyetlerimizin ölçülebilir, amaçlı ve odaklı olmasına özen gösteriyoruz. Bu önemli projemizin oluşumunda ve yürütülmesinde katkı sağlayan tüm personelimize teşekkür eder, projelerini bizimle paylaşarak değerlendirmemizden geçen tüm akademisyenlerimizi ve bağlı bulundukları üniversitelerin rektörlerini de tebrik ederim."
 
 
 
 
YÖK, Desteklenecek İlk Uluslararası Bilim Projelerinde İmzaları Attı
 
Açılış konuşmanın ardından Saraç, üniversite rektörleri ve proje yürütücüleriyle tek tek desteklenecek proje sözleşmelerini imzaladı.
 
 
 
 
Böylece YÖK tarafından ilk kez akademisyenlerin uluslararası projeleri, Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenecek. Malezya'da 3, Japonya'da 2, Tayland'da 2, diğer 16 ülkeyle de birer projeyle değişim yapılacak.
 
 
Kaynak: Anadolu Ajansı
 
 
Değişim Yapılacak Ülkeler
 
ÜLKEPROJE SAYISI
Malezya3
Japonya2
Tayland2
ABD1
Bosna Hersek1
Arnavutluk1
Çin Halk Cumhuriyeti1
Fransa1
İngiltere1
İran1
İspanya1
Kanada1
Kazakistan1
Kırgızistan1
Norveç1
Pakistan1
Polonya/Rusya1
Ukrayna1
Yunanistan1
 
7 farklı alanda proje desteklenecektir. Bunlar:
 
ALAN ADIPROJE SAYISI
Sağlık ve Moleküler-Hücresel Mühendislik6
Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Teknolojileri, Ekosistemler ve Sürdürülebilir Yapılı Çevre6
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği4
Bulut Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Sosyal Ağlar, Büyük Veri3
Enerji Teknolojileri2
Gıda Teknolojileri1
Havacılık ve Uzay1
 
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.