12 Mayıs 2015 Salı 12:27
(Özel Haber) ESOGÜ Her Geçen Gün Büyüyor
banner230
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, göreve geldiği günden bugüne hayata geçirilen, projesi süren ve ilerleyen dönemde gerçekleştirmek istediği projeleri anlattı.
Prof. Dr. Gönen, yaklaşık bin 600 dönüm arazi içinde bulunan Meşelik Kampüsü’ndeki fakültelerle alakalı projelerini ve ilerleyen aylarda hayata geçecek projelerini İHA muhabirine anlattı. Prof. Dr. Gönen, öğretim üyeleri ve öğrencilerin zamanlarını daha iyi değerlendirebileceği çarşıdan 120 yataklı Uygulama Oteli’ne, misafirhaneden uluslararası olimpiyatların gerçekleşebileceği stadyuma kadar pek çok projeden bahsetti. Yapımı devam eden ve tamamlandığında 20 mağazanın yer alacağı çarşıdan söz eden Prof. Dr. Gönen, “Daha önce yapılmış ama içine kapanık, çevreye sadece duvarları olan bir çarşımız vardı, orayı işlevsel hale getirmek üzere kat yüksekliklerini artırdığımız, çevreye bakan tüm cephelerini vitrine dönüştürdüğümüz, içinde süs havuzları ve çiçek öbeklerinin olacağı bir 20 mağazalık çarşıya dönüştürüyoruz. Oradaki mağazaların biri banka şubesi, biri market, biri yurtlara hizmet adına çamaşır yıkama ünitesi, çabuk yemek sunacak, onun yanında üst düzey kaliteli yemek sunulacağı restoran, kitap kırtasiye mağazası, tren ve uçak bileti satan mağazalar olacak. Kaba inşaatı tamamlandı. Ankara’dan en az 10 firma çarşımızın birimlerini kapatmış durumda” dedi.
ESOGÜ YAŞAM ALANINA DÖNÜŞÜYOR
Çarşının karşısına kız ve erkek yurdu yapılacağını da dile getiren Prof. Dr. Gönen, Turizm Fakültesi’nin işleteceği ve yöneteceği 120 yataklı Uygulama Oteli’nin de hizmete açılacağını duyurdu. Uygulama Oteli’nin yan kısmına ise, üniversiteye gelen misafirleri ağırlayabilmek için 120 yatalı bir misafirhane inşa edileceğini aktaran Prof. Dr. Gönen, “AB ülkeleri ve Erasmus öğrenci değişimi, kendi ülkemiz içinde 194 üniversitemizin kendi aralarında öğretim elemanı ve öğrenci değişimi programı olan Farabi, dünya ülkeleri ile olan değişim programı olan Mevlana Programına öğrenci ve öğretim elemanı gönderiyoruz. Ancak oradan öğrenci ve öğretim elemanı kabul ediyoruz ancak onları barındırabileceğimiz bir yer yok. Başka üniversitelerden bize yüksek lisans ve öğretim elemanları geliyor. Onları ağırlayabileceğimiz bir misafirhanemiz yoktu. Ancak uygulama otelinin hemen yanında 120 yataklı bir misafirhaneyi tamamladık” ifadelerini kullandı.
MİLLİ EĞİTİME MODEL OLAN ANAOKULU
Prof. Dr. Gönen, Uygulama Oteli ile misafirhanenin yanına da üniversite personeli ve kampüs civarında oturan ailelerin çocuklarının eğitimine başladığı anaokulunun 4 katı daha büyütülerek hizmete gireceğini kaydetti. Prof. Dr. Gönen, “Kendi personelimizin ve civardaki ailelerin çocuklarının eğitildiği anaokulunun kapasitesini 4’e katlayan bir anaokulumuz var. Türk milli eğitimine anaokulunun nasıl yapılması gerektiğine model olan bir anaokulumuz var. Ormanın eteğinde bir sosyal doku oluşturduk. Eğitim bloklarından uzak ormanın eteğinde bir alanda olacaklar” diye konuştu.
ULUSLARARASI OLİMPİYATLARIN GERÇEKLEŞEBİLECEĞİ STADYUM ESOGÜ’YE KAZANDIRILACAK
Gençlerin faydalı zaman geçirebilmesi adına üniversiteye uluslararası olimpiyatların yapılabileceği 10 bin seyirci kapasiteli stadyum kazandırmak istediklerini vurgulayan Prof. Dr. Gönen, “Toplumun gelişmesine ışık tutmamız lazım. Toplumda olan olumsuz gelişmeleri de çözmeniz gerekiyor. Mesela Eskişehir’imiz sosyal sermaye sahibi olmak adına İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada ama madalyonun diğer yüzü de şöyle; Eskişehir, İstanbul’dan sonra bonzai tüketiminde ikinci sırada yer alıyor. Gençler zamanlarını faydalı olarak geçirecekleri bir alanları yok. Eskişehir bir Avrupa kenti olarak anılıyor, ancak Erzurum bir Avrupa kenti olarak anılmıyor. Fakat Erzurum’un bir kış olimpiyatları var. İzmir bir Avrupa kenti olarak anılmıyor ama onların da yaz olimpiyatları var. Niye bu şehirde bir olimpiyat yaşanmasın? Eskişehirlilerin buna hakkı olduğunu düşünüyorum. 9 pistli uluslararası atletizm yarışmalarının yapılabileceği, 5 bin seyircilik stadın tribünleri tamamlandı. 5 bin kişilik tribünün ihalesi yapılmaya çalışılıyor. O da tamamlandığında 10 bin seyircilik bir stada kavuşmuş olacağız. Bu stadımızı amatör spora sunarak gençlerimizin orada spor yapma imkanı bulmasını ve zararlı alışkanlıklardan da uzak durmasını sağlayacağız. Diğer taraftan üniversite olimpiyatları da burada yapılsın, mezuniyet törenlerimizi de orada istediğimiz şekilde planlayalım. Stadımız, kafeteryalarımız, otelimiz, misafirhanemiz, yurdumuz olursa yaşayan bir üniversite haline dönüşür” şeklinde konuştu.
TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİNİN BU YILKİ HEDEFİ 10 MİLYON TL’LİK HİBE
Proje Destek Ofisi ile Teknoloji Transfer Ofisi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Gönen, “En önemli yaptığımız şey; Proje Destek Ofisi’ni oluşturmak oldu. Proje Destek Ofisi’nde yüksek lisans ve doktora tezlerini destekliyoruz. Proje yürütücülüğü olmak açısından öğretim üyelerimize bilimsel araştırma projelerimiz çerçevesinde yardımcı oluyoruz. Proje Destek Ofisimiz, Teknoloji Transfer Ofisimizi doğurdu. Bu iki ortak birimde Avrupa Birliği, Bursa, Eskişehir Bilecik kalkınma Ajansı (BEBKA), Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK projeleri konusunda uzman olan 4 çalışanımız var. Eskiden böyle bir ortamımız yoktu. Teknoloji Transfer Ofisi, TÜBİTAK’tan geçen yıl 1 milyon TL’lik hibe desteği aldı. Bu yıl da 10 milyon TL’lik hibe desteği programına başlayacağız. Teknoloji Transfer Ofisi, Avrupa’da dünyada bu alanda çalışan pek çok teknoloji transfer ofisleriyle çok yoğun bir şekilde çalışmalar yürütüyor” dedi.
SİLİKON VADİSİ’NİN BAŞLANGICI OLARAK 500 KİŞİNİN ÇALIŞACAĞI YAZILIM ÜSSÜ KURULACAK
Üniversitenin teknoloji konusundaki gelişimlerinden de söz eden Prof. Dr. Gönen, “Merkezi laboratuvarımız üniversitenin 22’inci yılında kuruldu. Merkezi laboratuvarda tüm öğretim elemanlarımızın proje üretebileceği bir ortak analiz yapabilecek cihazlar temin etmeye çalışıyoruz. Orada teknoloji geliştirme bölgemiz Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Sanayi Odası’nın ortak olduğu şirketimiz, kampüsümüze yeni bir bina yapma süreci yaşıyor. O binada 38 öğretim üyemizin kuracağı şirket konuşlanabilecek. BEBKA tarafından da bir bina yapılarak 32 şirketin bilimsel çalışmalar yapacağı bir bina çalışmamız var. Bir İsviçre firması, Silikon Vadisi’nin bir başlangıcı olmak üzere işe başlarken, 500 kişinin çalışacağı bir yazılım üssü kurma çalışmalarını yürütüyoruz. Eskişehir’deki bir firma da elektrikli araba üretimi konusunda birlikte çalışma niyetindeyiz” diye konuştu.
BEYİN KRİZİ MERKEZİ İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI İLE PROTOKOL İMZALANMAK ÜZERE
“Tıp fakültemiz, mühendislik fakültemiz, fen bilimlerinin birlikte çalışacağı biyomedikal yani tıbbi cihazların tasarımı ve üretimi konusunda bir birim oluşturmayı hedefliyoruz” Diyen Prof. Dr. Gönen, açıklamasında, “Bunların yanında bilimsel araştırma projeleri kapsamında 4 yıl önce 40 civarında proje üretirken bugün 200’ü aşmış durumda. Bilimsel alanda çok geniş açılımlar yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca deprem araştırma laboratuvarı da tamamlanmış durumda” ifadelerine yer verdi.
AVRUPA’DA DÖRDÜNCÜ OLAN BEYİN KRİZİ MERKEZİ ESOGÜ’DE
Sağlık alanındaki çalışmalarından bahseden Rektör Gönen, 2015 yatırım programı kapsamında diş hekimliği fakültesine 20 bin metrekare kapalı alanlı hastane yapım projesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gönen, “Tıp Fakültesinde Tükriye’nin en büyük anatomi laboratuvarını gerçekleştirdik, Türkiye’nin üçüncü büyük tüp bebek ünitesi var. Tüp bebek birimimizde bebek oluşumun sağlanmasında yüzde 28’den yüzde 35’e çıkan bir oranda başarımız var. Avrupa’da dördüncü olan Beyin Kriz Merkezimiz var. Bu merkezde çok ciddi bilimsel çalışmalar yaparken, hastalara da acil müdahale ediyor. Beyin Kriz Merkezinde Almanya’dan, Fransa’dan, Uzak Doğu’dan ve Hindistan’dan öğrenciler yetiştiriyoruz. Pilot merkez olmak üzere ambulans uçaklarla hastaları merkezimize ulaştırmak konuda Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalamak üzereyiz” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.