Eskişehir’in Üstün Yetenekleri Çocukları Belirlenecek

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde başlatılan ve ana sınıfı ile dördüncü sınıf arasındaki üstün yetenekli çocukların tanımlanarak farklı şekilde eğitim alacağı program, pilot okul olan Ticaret Borsası İlkokulu’nda uygulanmaya başlıyor.Anadolu...

Eskişehir’in Üstün Yetenekleri Çocukları Belirlenecek
banner230
Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde başlatılan ve ana sınıfı ile dördüncü sınıf arasındaki üstün yetenekli çocukların tanımlanarak farklı şekilde eğitim alacağı program, pilot okul olan Ticaret Borsası İlkokulu’nda uygulanmaya başlıyor.
Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP), Tepebaşı Kaymakamlığı ve Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol kapsamında üstün yetenekli olan çocuklar belirlenerek, özel eğitim almaları sağlanacak. Ana sınıfı ile dördüncü sınıf öğrencilerinden üstün yetenekli olanlar, ÜYEP’in 14 kişilik ekibi tarafından zeka testleri, düşünme becerileri, zihinsel özel testlere tabi tutulacak. Belirlenen testlerden başarı ile geçen öğrenciler, ekip tarafından öğretmenlerine verilen özel eğitimin ardından öğrenimine özel bir şekilde devam edecek. Proje ilk olarak Ticaret Borsası İlkokulu’nda, bir yıl sonra ise ilçeye bağlı tüm okullarda uygulamaya başlayacak.
800 ÇOCUK İÇİN TESTLER UYGULANACAK
Proje ile ilgili olarak konuşan Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP) Müdürü Prof. Dr. Uğur Sak, üstün yetenekli öğrencilere yönelik 8 yıldır program yürüttüklerini ifade etti. Yaptıkları eğitim programlarını ve tanımlamaları Eskişehir bölgesindeki devlet okullarında yaymayı ve genişletmeyi amaçladıklarından bahseden Prof. Dr. Sak, “Bu amaçla Eskişehir Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol yaptık. Bu protokol kapsamında Anadolu Üniversitesi’ndeki üstün yetenekli çocukları araştıran ekibimiz, 14 kişilik ekip, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda üstün yetenekli öğrencileri tarama, bulma ve ardından bu öğrencilere eğitim verme faaliyetlerini gerçekleştirecek. Öncelikle protokol okulunda yapacağımız taramalar var. 800 çocuğa bireysel zeka testleri, düşünme becerileri, zihinsel özel testler uygulayacağız. Bu çocuklar arasından üstün yetenekliler tanımlandıktan sonra öğretmen eğitimleri başlayacak. Okulda üstün yetenekli öğrenciler eğitilerek onlarla beraber eğitim programları geliştirilecek. Arkasından da öğrenciler programlara yerleştirecekler. Şimdilik anasınıfı ile dördüncü sınıfa kadar olan öğrenciler tanımlama hedefimiz var. Bir yıl sonra da programı ortaokul düzeyine kaydırmayı düşünüyoruz. Şuan için Tepebaşı ilçesinin belli bölgesinde çalışıyoruz. Bir yıl sonra bu uygulamayı Tepebaşı ilçesinin tüm okullarına yayacağız” dedi.
PROJE TÜRKİYE’DE İLK
Projenin Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını kaydeden Prof. Dr. Sak, “Buradaki projeler kapsam olarak Türkiye’de bir ilk. Öncelikle ana sınıfından itibaren çocukları tanımlamaya başlayacağız. Üstün yetenekli çocukların belli işaretler gösterdiği en kritik dönemlerden bir tanesi. Ana sınıfından başlayarak ortaokul sona kadar düşündüğümüzde 8 yıllık periyodu kapsayan bir programdan bahsediyoruz. Sadece bir okulun öğrencilerini değil, bir ilin şuan için bir ilçesinin tüm okullarını ve öğrencilerini kapsayan bir program açısından baktığımızda Türkiye’de ilk olduğunu düşünebiliriz. Projenin yaygın etkisinin artırılabilmesi de çok önemli. Sadece bir okulda uygulama ile kalmayacak, ilçe milli eğitim sınırları içinde en az 5-6 okulda bu eğitimi sürdüreceğiz. İstanbul’da bir okulda sadece bir okulda yürütülürken bir tüm ilçedeki okullarda bu faaliyeti yürüterek büyük bir tanımlama yapacağız” ifadelerini kullandı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez ise, emeği geçenlere teşekkür ederek, ilçede farklı projeler yürüttüğünü söyledi.
Ticaret Borsası İlkokulu Müdürü İbrahim Taşdemir, projenin ilk olarak kendi okulunda uygulanmaya başlamasının kendileri için önem taşıdığını dile getirdi. Taşdemir, “Tepebaşı ilçesi Ticaret Borsası İlkokulu’nda uygulanıyor olması benim için önemli bir unsur. Kaymakamlığımız ilçe milli eğitiim müdürlüğümüz büyük katkı sağlıyor. Okulla üniversitenin tam anlamıyla uygulandığı bir proje olacak” diye konuştu.
YORUM EKLE