18 Ocak 2016 Pazartesi 21:56
Açık Öğretim Ortaokulu 2.Dönem Yeni Kayıtları Başladı
banner230
 KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

- Örgün eğitim kurumları için belirlenecek olan eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşından gün alanlardan;

- İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirmiş olanlar,

- İlköğretim okullarının 5, 6, 7, veya 8. sınıfından ayrılanlar ile ortaokul veya imam hatip ortaokulunun 5, 6, 7 ve 8. sınıfından ayrılanlar,

- Ortaokuldan ayrılanlar veya ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,

- Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi  ile yetiştirici ve tamamlayıcı temel Eğitim-B kurs belgesi olanlar (17 Eylül 2012 tarihinden önce II. kademe belgesi alanlar 6. sınıftan bu tarihten sonra alanlar 5. sınıftan Açık Öğretim Ortaokulu'na başlatılırlar),

- Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar,

Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt yaptırabilir. Ancak; özel eğitime muhtaç , tutuklu hükümlü, ıslah evindekiler ve bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz

YENİ KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Zorunlu eğitim yaşını bitirenlerden;

- İlköğretimin 5' inci sınıfını tamamladığını belgelendirenler,

- Yetişkinler 2' nci kademe eğitimi başarı belgesi olanlar,

- Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar, (17 Eylül 2012 tarihinden önce II. kademe belgesi alanlar 6. sınıftan bu tarihten sonra alanlar 5. sınıftan Açık Öğretim Ortaokulu'na başlatılırlar)

- İlköğretimin ya da ortaöğretimin 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıflarından ayrılanlar,

- İlkokulun 4'üncü sınıfını bitirenler,

- Yurt dışında öğrenim görüp (a) ve (d) maddelerindeki durumlardan birine denkliğini yaptırmış olanlar, başvurabilirler.

- Bir yıldan fazla süreli kamu görevi ile yurtdışında görevlendirilen anne, baba veya vasisiyle birlikte bulunduğunu belgelendiren öğrencilerde yaş kaydı aranmaksızın başvurabilirler.

- Nüfüs cüzdanı fotokopisi.

- Ziraat, Vakıf ve Halk Bankası'ndan birine TC kimlik numarasına yatırılmış Yeni Kayıt Banka Dekontu.

- Bir adet vesikalık fotoğraf .

Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi olanlar;

İlkokul mezunu, ikinci kademe okur yazar belgesi olanlar ile, ortaokulun 1. sınıfından veya ilköğretim okullarının ya da ortaokulun 6. sınıfından ayrılmış olduğu halde ayrıca 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi kanununa göre düzenlenmiş Kalfalık , Ustalık, Usta Öğreticilik Belgesi olanlar Açık Öğretim Ortaokul, 6.sınıfının bütün derslerinden muaf sayılırlar. Yedinci sınıftan itibaren Açık Öğretim Ortaokul’na devam ederler.

Esnaf ve Sanatkâr Odalarının verdiği belgeler geçerli değildir.

KAYIT ÜCRETİ

Kayıt yaptıracak/yenileyecek aday, kayıt alınan tarihler arasında 10,00 TL kayıt ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’nın herhangi bir şubesine başvurur.
Ayrıca adaylar kaydı alan halk eğitimi merkezi ya da mesleki eğitim merkez  müdürlüklerinin vereceği hesaba da 5,00 TL yatırır.    

 Kimler Kayıt Ücreti Ödemez? 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün 29.05.1998 gün ve 1998/1 sayılı genelgesi ile 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşenlerin birinci derecedeki yakınlarından durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmez.

Mahkemelerce, 5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında “eğitim tedbiri” konulan adaylardan da kayıt ücreti talep edilmez.

 Ücret İadesi:

Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt başvuru işlemleri sırasında; yanlış hesaba ücret yatırma, çift ücret yatırma gibi sebeplerle hatalı işlem yapanların ücret iadesi, yatırılan T.C. Kimlik numarasında işlem yapılmadı ise sınav sonrası Ziraat Bankası'ndan hatalı para yatıranın T.C. Kimlik numarasına para iadesi yapılacaktır. Bunun için kişinin bir yere başvurmasına gerek yoktur. 

YENİ KAYIT SONRASI DERS SEÇİMİ

Açık Öğretim Ortaokulu Yönetmeliği gereği "yeni kayıt" yapan öğrenciler bir üst sınıftan en fazla 4 ders seçebilmektedir. Zorunlu eğitim çağı içinde bulunan öğrenciler ders seçme yapamaz, sadece bulundukları sınıfın derslerinden sorumludurlar.

                   Ders Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:

Yeni kayıt işlemlerinin sürdüğü tarihe kadar öğrenciler ders seçme işlemlerini gerçekleştirebilirler, dilerlerse seçtikleri dersleri değiştirebilirler. Ders seçme işlemi sınav kütüğünün oluşturulacağı zaman kapatılacaktır. Öğrencinin en son seçmiş olduğu dersler sınavına gireceği derslerdir. Sınav kütüğü oluştuktan sonra ders değişikliği ile ilgili hiç bir talep dikkate alınmayacaktır. Ders seçme 5, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerine yönelik bir uygulamadır. Sistem gereği ders seçilmesi gereklidir. Ders seçmeyen öğrenciye sistem otomatik ders atayacaktır. Sistemin atayacağı derslere itiraz söz konusu değildir. Yönetmelik gereği üstten en fazla 4 ders seçilebilir

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİ
 

SIRA NO

YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER

TARİH

1

  I. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin başlanması

17.08.2015

2

  I. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin bitirilmesi

30.10.2015

3

  I. Dönem Sınav Giriş Yeri Bilgilerinin internetten yayınlanması

28.12.2015

4

  I. DÖNEM SINAVI

03.01.2016

5

 II. Dönem Yeni Kayıtların başlaması

18.01.2016

6

 II. Dönem Kayıt Yenilemelerin başlaması

25.01.2016

7

 II. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin bitirilmesi

06.02.2016

8

 II. Dönem Sınav Giriş Yeri Bilgilerinin internetten yayınlanması

14.03.2016

9

 II. DÖNEM SINAVI

20.03.2016

 

Son Güncelleme: 18.01.2016 22:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.