31 yaşında okuma yazma öğrenip liseye geçti

İzmir’de, Bayraklı Belediyesi’nin açtığı okuma-yazma kursunu başarıyla tamamlayan dört çocuk annesi, 31 yaşındaki Hediye Kurt, ilkokul ve ortaokulu dışarıdan bitirdi, liseli oldu.Açılan kurslar sayesinde okuma-yazma öğrenen, ardından...

31 yaşında okuma yazma öğrenip liseye geçti
banner230
İzmir’de, Bayraklı Belediyesi’nin açtığı okuma-yazma kursunu başarıyla tamamlayan dört çocuk annesi, 31 yaşındaki Hediye Kurt, ilkokul ve ortaokulu dışarıdan bitirdi, liseli oldu.
Açılan kurslar sayesinde okuma-yazma öğrenen, ardından dışarıdan ilkokul ve ortaokulu bitiren, şuanda yine açıktan 10. sınıfı okumaya devam eden dört çocuk annesi Hediye Kurt, sırada üniversitenin olduğunu söyledi. Kurt, “Okuyamadım, annem ‘gitme’ dedi. O zaman öyleydi. Kardeşlerim okudu. Belediyenin kursu olduğunu öğrenince hemen başvurdum. Okuma-yazma bilmemek içimde her zaman kaldı. Fırsatı bulunca kaçırmadım. Bitirince komşuların teşviki ile dışarıdan okumaya karar verdim. İlkokul ve ortaokulu bitirdim. Şimdi 10. sınıfı okuyorum. En büyük çocuğum, 9. sınıfta. Ben ondan ileride olduğum için bana yardımcı olamıyorlar. Liseyi bitirince dışarıdan üniversite de okuyabilirim. Çalışınca her şey oluyor” dedi.
“Eşim teşvik etti”
Semt merkezindeki kadınlara da seslenen Kurt, “Sizin her zaman okumanızı istiyorum. Bundan hiç korkmayın. Her zaman okuyun. Okumak size çok şey kazandırır. Artık sertifikalarını aldınız. Eşiniz sizinle ilgili, ‘eşim cahildir’ demesin. Bunu dedirtmeyin. Benim eşim hiçbir zaman böyle bir şey demedi. Beni teşvik etti. Ben her şeyi sıfırdan başladım. İlkokulu orta okulu hepsini dışarıdan okuyorum. Çok mutluyum. Bayraklı Belediyesinin vermiş olduğu kurstan dolayı sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Belediyemiz fırsatı sunuyor. Bunu herkesin değerlendirmesi gerekiyor. Hepiniz gençsiniz, lise, üniversite hepsini okuyabilirsiniz. Bunu yapabilirsiniz” diye konuştu.
285 kişi sertifika aldı
“Bayraklı’da okuma-yazma bilmeyen kalmasın” hedefiyle yola çıkan Bayraklı Belediyesi, 23 mahalledeki 27 semt evinde “Okuma-yazma öğrenmek istiyorum” diyenlerin kayıtlarını alıyor. Belli bir sayıya ulaşıldığında ise kurs açılıyor. Kurslarda, kursiyerlerle birebir ilgileniliyor, gerekirse evlerine gidilerek destek veriliyor. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, son olarak Nafiz Gürman Mahallesi’nde kursiyerlere sertifikalarını verdi. Belediyenin açtığı okuma-yazma kursları sayesinde şimdiye kadar 285 kişi sertifika almayı hak etti.
“İstediğiniz zaman kurs açalım”
Başkan Karabağ, “285 kişi gerçekten önemli bir rakam. Bu kursu bitirenlerle bir araya geldiğimizde, ‘adeta yeniden doğduk’ diyor. Çevrenizde okuma yazma bilmeyenleri bize yönlendirin. İstedikleri zaman kurs açalım. Dünyanın en kötü şeyi okuma yazma bilmemek. Hediye Hanım önemli bir örnek. Kurslarımızda okuma-yazmayı öğrendi. Sonra azmetti ilkokul ve ortaokulu dışarıdan bitirdi. Şimdi liseli. İnsan azmedince her şeyi başarır” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE