28 Aralık 2015 Pazartesi 20:10
Diyanet İşleri Başkanlığı,  Hicri Takvim Birliği Kongre İlanı
banner230
 İslam ülkelerinde hatta aynı coğrafyada yaşayan Müslümanlar arasında bile, farklı günlerde oruca başlanması, dolayısıyla bayramların da değişik günlerde yapılması tevhit eksenli bir dinin ve geleneğin ruhuna aykırı düşmektedir. Sorunun çözümü için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1978 yılında İstanbul Rü’yeti Hilal Konferansı düzenlenmiş ancak alınan kararların hayata geçirilememesi sebebiyle İslam ülkeleri arasında, hatta aynı coğrafyalarda yaşayan ülkeler arasında dahi farklı günlerde Ramazana başlama ve bayram yapma uygulamaları devam etmektedir. Sonraki dönemlerde yapılan onca ilmi toplantı ve çalışma da, çok önemli sonuçlar ortaya koymasına rağmen, sorunu ortadan kaldıramamıştır.

Öte yandan Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için dini bayramların tatil olması yönünde bir takım çalışmaların yapıldığı günümüzde, bayram için belirli bir günün üzerinde ittifak edilememesi, Müslümanlar açısından mağduriyetlere neden olmakta ve gönülleri yaralamaktadır.

İlmi olarak 24 saat içerisinde yerkürenin herhangi bir kısmında kameri aya girmemiş bir yer kalmamasına rağmen Ramazan ayının başlangıcı veya bayramların bazen üç hatta dört farklı günde olması, Müslümanların büyük çoğunluğu nezdinde rahatsızlıklara hatta tefrikaya yol açmaktadır.

Mekke-i Mükerreme ile aynı boylamlarda ve hatta aynı coğrafyada bulunan bazı ülkelerin hacıları Arafat’ta vakfe yaparken aynı gün o ülkelerde Kurban bayramı yapılması insanları tedirgin etmektedir.

Avrupa’da, Kafkaslarda ve Balkanlarda, aynı şehirlerde yaşayan ve hatta aynı mescitte namaz kılan Müslümanlar farklı günlerde Ramazana başlamakta veya bayram yapmaktadır. İslam’ın birlik - beraberlik, kardeşlik ve vahdet anlayışı ile bağdaşmayan bu durum yeni gruplar ve kimlikler oluşturmanın aracına dönüşmektedir.

Bu durum, kameri aybaşlarının başlangıcı meselesinin Müslüman ilim adamları ve yetkililer tarafından geniş bir katılımla bir daha ele alınmasını gerekli kılmaktadır. En azından Avrupa’da yaşayan Müslümanlar arasında birliğin sağlanabilmesi açısından bu hususun yeniden ele alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Astronomi ilminin günümüzde ulaştığı seviye, İslami Astronomi Cemiyetlerinin ve üniversitelerde Astronomi bölümlerinde çalışan ilim adamlarının verimli çalışmaları, bu hususta karar merciinde bulunan yetkililerin işini kolaylaştırmaktadır.

Konuyla ilgili olarak sorumluluğunun farkında olan Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam ülkelerindeki ilgili ilim adamlarını, astronomları ve karar merciinde bulunan yetkilileri bir araya getirecek kapsamlı bir toplantı yapmaya karar vermiştir.

Hicri Takvim Birliği Kongresi IV. İlmî Komisyon Hazırlık Toplantısı

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din İşleri Yüksek Kurulu ve Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Mart 2016’dayapılması planlanan "Uluslararası Kamerî Aybaşları ve Hicri Takvim Birliği Kongresi"ne yönelik hazırlıklar devam etmektedir.

 

Kongrenin daha önce hazırlanan fıkhi ve astronomik araştırmalarının alt yapısını tekrar gözden geçirmek, istişarede bulunmak ve dünyanın muhtelif yerinden gelen takvim tekliflerini değerlendirmek üzere ilmi komisyon toplanıyor.

Söz konusu hazırlık toplantısı kongre bilim kurulu başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcıların iştiraki ile 01-02 Ocak 2016 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in ev sahipliğinde toplantıya katılacak ilim adamları:

Dr. Ekrem KELEŞ, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı

Zeki SAYAR, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, Genel Sekreter

Prof. Dr. Ahmet YAMAN, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Kâşif Hamdi OKUR, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Rahmi YARAN, İstanbul İl Müftüsü

Prof. Dr. Ali KARADAĞİ, Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri, Katar

Muhammed Şevket UDEH, İslami Hilal Gözetleme Projesi Başkanı, Dubai

Prof. Dr. Şerif el-Kudât, Suriye

Dr. Zülfikâr Ali Şah, ABD

Dr. Heymen Mütevelli, Mısır

Dr. Muhammed Ğarib, Astronomi ve Jeofizik Ulusal Araştırma Enstitüsü Uzmanı, Mısır

Ahmed JABALLAH, Fransa

Dr. Celaleddin Hancî

Prof. Dr. Sacit ÖZDEMİR, Ankara Üniversitesi

Dr. Mustafa Bülent DADAŞ, Kurul Uzmanı

Mehmet Şemsettin ÜNAL, Kurul Uzmanı

Kenan ORAL, Kurul Uzmanı

Üzeyir ÖZTÜRK, Kurul Uzmanı

Ahmet OĞUZ, Kurul Uzman Yardımcısı

İlhami AŞIKKAYA, Astronom

Hümeyra Nur İŞLEK, Astronom

Gürhan EREN, Astronom

Son Güncelleme: 28.12.2015 21:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.