Turizimciler, Surlar Ve Hevsel Bahçelerinin Restorasyon Çalışmalarına Başlanmasını İstedi

Dttd İkinci Başkanı Edip Paçal, Unesco Kültür Mirasına Giren Surlar Ve Hevsel Bahçeleri İçin Yetkililerin Biran Önce Prosedür Çerçevesinde Çalişmalara Başlanmasını İstedi.

Turizimciler, Surlar Ve Hevsel Bahçelerinin Restorasyon Çalışmalarına Başlanmasını İstedi
banner230
Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) İkinci Başkanı Edip Paçal, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin restorasyon çalışmalarına bir an önce başlanması için yetkilileri harekete geçmeye çağırdı.
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesinin ardından yaşanan olaylar, kentin bu sevincini kursağında bıraktığı gibi, yapılması planlanan çalışmaları da erteledi. DTTB İkinci Başkanı Edip Paçal, ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunarak, restorasyon çalışmalarına bir an önce başlanmasını istedi. Restorasyonların prosedür gereği UNESCO onaylı olması gerektiğini belirten Paçal, bununla ilgili bir yavaşlama olduğunu ve bundan bir an önce kurtulmaları gerektiğini ifade etti. Paçal, “Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Kültür Mirasına girdikten sonra kapılan rehavetten bir an önce çıkmalıyız. Gündemimize restorasyon ve diğer yasal prosedürleri tamamlamamızı almalıyız. Eskiden geldiğimiz hız ile restorasyonlara devam etmeliyiz. Turizm açısından çok ciddi bir ses getirdi. Hayata geçmesiyle birlikte herkes daha bir merakla bakmaya başladı. Son dönemlerde yaşadığımız talihsiz olaylardan dolayı bunlar askıda kaldı. Yatırımların birçoğu ve yeni yapılacak otellerin hepsi projelerine devam ediyor. Herkes sadece yaşamın daha yaşanabilir şekle gelmesini bekliyor” dedi.
“KENTTEKİ OTELLERİN SÖZLEŞMELERİ BİTTİ”
Kentte kapanan bazı otellerin yaşanan olaylarla ilişkilendirilmesine ilişkin de açıklamalarda bulunan Paçal, “Bu doğru değil. Bir otel marka sözleşmesi sona erdiği için kapandı. Ancak aynı marka Diyarbakır’da daha donanımlı bir otel kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Birkaç otelin de inşaatları devam ediyor. Şuan ki altyapılarımız çok iyi seviyeye geldi. Bundan birkaç yıl önceki yatak sayımız ile hemen hemen ikiye katladık. Gelecek turistleri ağırlayacak illaki yerimiz vardır. Mardin ve Şanlıurfa’nın yıldızının parlamasıyla ciddi şekilde yatak sayısı artmıştı. Bizde bu pastadan ciddi bir şekilde altyapıyı oturduk” diye konuştu.
YORUM EKLE