Türk Havacılık Ve Uzay Çalıştayı Başlıyor

Türk Havacılık ve Uzay Çalıştayı", Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), Türk Hava Kuvvetleri'nin katkılarıyla 11-12 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleşecek.

Bilim ve Teknoloji 10.05.2016, 11:45
Türk Havacılık Ve Uzay Çalıştayı Başlıyor
banner230
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türk Havacılık ve Uzay Çalıştayı" ile Türk akademisyen, kamu kurum ve kuruluşlarına, geleceğin havacılık ve uzay yol haritalarına katkı sağlayabilecekleri ortak bir çalışma ortamı oluşturulduğunu belirterek, "Tamamen milli kazanımların hedef alınacağı etkinlikle, Türkiye'de havacılık ve uzay alanında yeni bir dönem başlayacak." dedi.
"Hedef: 30 santimetre çözünürlüklü uydu"
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünün faaliyete başladığı andan bugüne kadar imza attığı başarıları anımsatan Işık, enstitünün yol haritası hakkında bilgi verdi. Daha önce farklı çözünürlükte uydular geliştiren TÜBİTAK UZAY'ın, gelecek 12 yıl içerisinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmayı planladığını vurgulayan Işık, "Askeri istihbarat ve uzaktan algılama uygulamaları bakımından son kullanıcılar için çok büyük bir ufuk açacak Hiperspektral Uydu Platformları da TÜBİTAK UZAY'ın yol haritasında yer alıyor. Kalkınma Bakanlığı desteğiyle ay ve gezegenler arası karmaşık uzay görevlerinin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayacak bir itki sistemine yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Milli Yer İstasyonu Geliştirmesi Projesi (MİYEG) kapsamında yer gözlem uyduları için milli bir yer istasyonu geliştirilmesi ve böylelikle önümüzdeki yıllarda fırlatılması planlanan yer gözlem uydularının, yer istasyonu ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor." diye konuştu.
"Tarım İHA'sı 2017'de uçacak"
Işık, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünün havacılık teknolojilerine ilişkin projelerine de değindi. Akıllı tarım çalışmalarına destek olması amacıyla yaklaşık 4 saat uçabilen, 2 kilograma kadar yük ya da kamera taşıyabilen küçük elektrikli İHA projesinde, ilk uçuşun 2017 yılında planlandığını kaydetti.
Kaynak: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@