Diyarbakır’da Zabıtaya Silahlı Saldırı

Kaçak Yapının Yıkımı Ve Silahlı Saldırı Üzerine Bir Açıklama Yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Kaçak Yapılaşmaya Karşı Tedbirler Aldıklarını, İlçe Belediyeleriyle Birlikte Ciddi Anlamda Mücadele Yürüttüklerini Söyledi.

Asayiş 14.04.2015, 14:10
Diyarbakır’da Zabıtaya Silahlı Saldırı
banner230
Diyarbakır’da tarihi kültürel miras alanında yapılmak istenen kaçak yapıyı yıkan zabıta ekiplerine silahlı saldırıda bulunuldu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından On Gözlü Köprü bitişiğinde bir yıl içinde dört kez tebligat yapılarak yıkılan, her defasında yeniden yapılan kaçak yapı, bu sabah saat 05.30’da beşinci kez müdahale edilerek yıkıldı. İş makineleri eşliğinde gerçekleştirirken yıkımda, zabıta ekipler silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, saldırganlar polis tarafından gözaltına alındı. Saldırganların üzerinden bir adet 7.65 milimetre çapında tabanca ve bir adet pompalı tüfek ele geçirildi.
Kaçak yapının yıkımı ve silahlı saldırı üzerine bir açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, kaçak yapılaşmaya karşı tedbirler aldıklarını, ilçe belediyeleriyle birlikte ciddi anlamda mücadele yürüttüklerini söyledi. On Gözlü Köprü’nün bitişiğinde defalarca yapılan kaçak yapılaşma hakkında bilgi veren Suvari, şöyle konuştu:
"Daha önce 4 kez müdahale ettik, bu da beşincidir. Fakat ısrarla oradaki yurttaşımız bu tutumundan vazgeçmiyor. Tapusu olduğunu iddia ediyor, konu tapuyla ilgili değildir. Köprünün hemen bitişiğinde, SİT alanının içinde, geniş bir alanda yapılaşma söz konusu olduğundan bu sabah belediyelerimizin katılımıyla müdahale edildi. Kentin bir sahibi vardır, izinsiz ve plansız kaçak yapılaşmayı karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Bu kentin tüm dinamikleriyle de paylaşıldı."
"CÜRETKARCA YAPILAN SALDIRIYA SESSİZ KALINMAMALIDIR"
Planlı yapılaşma ve kentleşmenin en önemli hedeflerinden biri olduğunu kaydeden Suvari, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geçmiş dönemlerdeki tahribatların günümüzde yaratmış olduğu sorunlar açıktır. Dolayısıyla seçim öncesinde bunu fırsat bilip, ‘nasıl olsa belediyeler sessiz kalır’ denilip kaçak yapı yapılırsa bu yanlıştır. Biz ne pahasına olursa olsun, bunlara karşı duracağız, bu tür kaçak yapılaşmaların önüne geçeceğiz."
"KAÇAK YAPILAŞMAYA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"
Yıkılan kaçak yapının tarihi kültürel miras alanında ve Dicle Nehri kıyısında bulunduğuna dikkat çeken Suvari, böylesi bir alanda çirkinliğe müsaade etmeyeceklerini bildirdi. Belediyenin kaçak yapıyı yıktığı için pompalı tüfek ve silahlı saldırıya uğradığını ifade eden Suvari, “Diyarbakır’da bu kadar cüretkarca saldırılarla karşı karşıyayız, bunu herkes bilmelidir. Sessiz de kalmamalıdır. Biz halkın verdiği görevi yerine getiriyoruz. Bu kanun ve yasalarla belirlenmiş bir görevdir. Bu görevi ifa ederken bu tür saldırılarla karşılaşmamız cidden üzücüdür. Biz defalarca orada inşaatı yapan şahsı uyardık, yanlıştır, yasa dışıdır, sit alanında bu tür bir yapılaşma mümkün değildir, dedik. Bütün uyarılarımıza rağmen devam etmesi artık bize müdahale etmekten başka bir seçenek bırakmadı. En kötüsü de orada görevini yapan ekmeğini kazanan personelimizin üzerine ateş açıldı, bunu kabul etmeyiz. Bu tür yaklaşımların bizi yıldırmayacağının bilinmesini istiyoruz. Kararlıyız, kesinlikle kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@