Korkuteli’de Hasat Başladı

Yaşanan olumsuz hava koşulları dolayısı ile çiftçiler zor günler geçirse de ova köylerde ilk biçerdöverler tarlaya girmeye başladı. Yağışların azlığı nedeniyle kısa olan ekinler, biçerdöverler tarafından zorda olsa biçiliyor.Korkuteli...

Korkuteli’de Hasat Başladı
banner230
Yaşanan olumsuz hava koşulları dolayısı ile çiftçiler zor günler geçirse de ova köylerde ilk biçerdöverler tarlaya girmeye başladı. Yağışların azlığı nedeniyle kısa olan ekinler, biçerdöverler tarafından zorda olsa biçiliyor.
Korkuteli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı hasat öncesinde uyarılarda bulundu. Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, hububat alanında bu yılın sıkıntılı bir yıl olduğuna dikkat çekerek, "İlçede üretim rekoltesinin düştü. Don ve kuraklık olayı nedeniyle de ciddi sıkıntılar yaşandı. Bazı bölgelerimizde kuraklık ve dolu felaketleri yaşandı. Çok şükür ürünü hasat etmeye başladık. Bundan sonraki günlerde de beklenen felaket olmadan, afet olmadan hayırlı uğurlu bir hasat bayramı gerçekleştiririz” dedi.
Biçerdöver sahiplerine uyarıda bulunan Büyükçetin, “Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarım yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirecektir” dedi.
YORUM EKLE