Üretim Düştü, Soğan Para Etti

Türkiye’nin önemli soğan üretiminin yapıldığı yerlerden biri olan Ankara’nın Haymana ve Polatlı İlçesinde soğanın para etmesiyle çiftçinin yüzü güldü.Hasat döneminde tarlada kilosu bir liradan satılan soğan, hem üreticinin, hem...

Üretim Düştü, Soğan Para Etti
banner230
Türkiye’nin önemli soğan üretiminin yapıldığı yerlerden biri olan Ankara’nın Haymana ve Polatlı İlçesinde soğanın para etmesiyle çiftçinin yüzü güldü.
Hasat döneminde tarlada kilosu bir liradan satılan soğan, hem üreticinin, hem de tüccarın yüzünü güldürdü. Geçen sene soğanda görülen hastalıktan dolayı umduğunu bulamayan üretici, depoya koyduğu ürünleri de yılbaşına kadar piyasaya sürerek, geçen yıllardan kalan borçlarını da bu sene ödemeyi planlıyor.
Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı, geçen sene çiftçilerin hastalıklarla uğraşını belirterek, "Bu yıl gerçekten soğan hem üreticiyi, hem tüccarı hem de pazarcıyı kazandırıyor. Bu yıl tek ürünün para etmesi tabi ki çiftçimizin zararını ve borcunu ödemesini karşılamıyor. İnşallah gelecek yıllarda diğer ürünler de para ederse çiftçilerimiz bütün borçlarını öder. Şuanda soğanın piyasası 80 kuruş ve 1 TL arasında seyretmeye devam ediyor. Bu yıl üretim miktarı geçen yıla göre düşük. Dolayısıyla fiyatlar da yüksek. Haymana’da geçen sene üretim 200 bin ton iken, bu sene 150 bin ton" dedi.
Kavun üretimi ile ilgili de açıklama yapan Balıkçı, "Haymana kavun pazarına bir daha ki sene inecek, Haymana’nın doğası buna müsait bu sene kavun eken çiftçimizin sayısı çok az idi. Çıkan kavunların tadı ve görüntüsü Haymana’nın taşının toprağının ne kadar bereketli olduğunu gösteriyor. Haymana’nın toprağında bilinmesini isterim ki. Hemen her şey yetiştirmeye müsait bir iklime sahip olan bir ilçeyiz ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE