Sakarya’da İstihdam Fuarı İçin Adımlar Atıldı

Sakarya’da ikincisi düzenlenecek olan ve Ar-Ge, girişimcilik, inovasyon, insan kaynakları alanlarında istihdam odaklı etkinlikleriyle öne çıkacak Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF) çalışmaları tüm hızıyla devam...

Sakarya’da İstihdam Fuarı İçin Adımlar Atıldı
banner230
Sakarya’da ikincisi düzenlenecek olan ve Ar-Ge, girişimcilik, inovasyon, insan kaynakları alanlarında istihdam odaklı etkinlikleriyle öne çıkacak Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF) çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Sakarya’daki Kamu Kurum/Kuruluşlarının ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile gerçekleştirilen SAGİF 2015, 11-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Konser Alanında düzenlenecek. Organizasyon içerisinde yer alan kurum/kuruluşların ev sahipliğinde belirli aralıklarla gerçekleştirilen toplantılar neticesinde SAGİF 2015 hazırlıklarının önemli bölümü tamamlandı. Katılımın etkin ve yüksek olduğu toplantılarda önemli görüşler paylaşıldı.
Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya’da işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün ortaya çıkarılması açısından üniversite, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bağlantılı sanayi kuruluşları ile bu tür ortak çalışmaların son derece önemli olduğunu vurguladı. Sakarya’daki istihdama yönelik destek sağlayacaklarını belirten Coş, yapılan çalışmalarda bilimsel temel sağlanmasının altını çizdi.
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, kurulan bu birlikteliğin son derece önemli olduğunu belirtti. Yapılması planlanan çalışmalar arasında yer alan işgücü piyasası analiz çalışmasının süreklilik arz etmesi gerektiğini ve böylelikle iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda mesleki ve teknik eğitim veren okulların sektörün ihtiyacına göre kendilerini yenileyebileceğini, kaynakların daha rasyonel kullanılabileceğini belirterek çalışmaya destek verdi.
Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya’da diğer illere örnek olacak bir çalışmanın gerçekleştirildiğini ve kurulan bu sinerjinin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. İkincisi düzenlenecek fuar çalışmasının Sakarya açısından son derece önemli olduğunu ve fuarın Üniversite-Kamu Kurum/Kuruluşları-STK’lar ve Sanayi Kuruluşları arasında olumlu bir bağ kurduğunu ifade eden Sarıbıyık, bu sinerjinin devam etmesi hususundaki dikkatin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Fuar çalışmasının önemli bir misyon taşıdığını, Sakarya istihdamına katkıda bulunacağını dile getiren Sarıbıyık mezunların, mezun olacak öğrencilerin, iş arayanların yanı sıra eleman arayanların, yenilikçi fikirleri olanların ve işlerini geliştirmek isteyenlerin değer bulacağı bir etkinlik içerisinde yer almanın mutluluğunu ve heyecanını taşıdığını ifade etti.
Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF)’nın Sakarya İstihdamı açısından son derece önemli bir çalışma olduğunu ifade etti. Çalışmalarda yakalanan sinerjinin önemini vurgulayan Kaya, Sakarya Kamu Kurum/Kuruluş ve STK’ların belirgin bir birlikteliğe kavuştuğunu ve bu birlikteliğin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Sakarya-İŞKUR olarak düzenlenen önemli istihdam etkinliklerin yanı sıra, fuarla doğrudan bir bağlantının oluşturulacağını belirten Kaya, fuarın son derece etkin ve verimli geçeceğine inandıklarını vurguladı. İş arayanın işverenle ortak buluşma noktasının Sakarya’da SAGİF olacağını, üniversite-sanayi-kamu kurumları-sivil toplum kuruluşlarının bu fuarla daha yakın temasta olacaklarını ve bundan sonraki çalışmaların çok daha verimli geçeceğini belirtti.
Organizasyon içerisinde yer alan diğer Kamu Kurum/Kuruluşları ve STK’ların ortak görüşü olarak, elde edilen sinerjinin önemli bir seviyeye geldiği, kurumların birbirini daha iyi ve yakından tanıdığı belirtildi. Yapılan ortak çalışmaların ve gerçekleştirilecek fuarın kurumlar arasındaki bağı kuvvetlendireceğinin yanı sıra, ilimiz istihdamına yönelik önemli bir katma değer sağlayacağı ifade edildi.
YORUM EKLE