Su Ürünlerinde Yasaklar Başlıyor

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, su ürünleri genel av yasaklarının yarın başlayacağını belirterek, su ürünleri avcılığı yapan üreticilere uyarılarda bulundu.Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak,...

ORDU 14.04.2015, 13:22
Su Ürünlerinde Yasaklar Başlıyor
banner230
Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, su ürünleri genel av yasaklarının yarın başlayacağını belirterek, su ürünleri avcılığı yapan üreticilere uyarılarda bulundu.
Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması için denizlerde ve iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen yasaklar 15 Nisan(yarın) başlıyor. Yasaklar kapsamında tüm denizlerde 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında gırgır ağları ile su ürünleri avcılığı, trol avcılığına açık tüm karasularında ise 15 Nisan-15 Eylül tarihleri arasında trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklandı. Fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan alamana (voli) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbest bırakıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, su ürünleri av yasaklarının kapsamı ve yasaklar sonuncunda beklentiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
FARKLI TÜRLERDE, FARKLI YASAKLAR UYGULANIYOR
Çeşitli deniz ürünlerinde farklı av yasağı uygulamalarının olduğunu aktaran Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, "Karasularımızda 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren 400 mm’den küçük olamaz. Av yasağından önce avlanarak İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması zorunludur. Bütün karasularımızda 1 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15 - 31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir. Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve sualtı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçla balık avcılığı yasaktır. Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır" dedi.
YILMAZ: "İDEAL AVCILIK DENGELİ AVCILIKTIR"
Av yasağı boyunca yasak olan herhangi bir ürünün kullanılmaması gerektiğini belirten Yılmaz, av yasağının çok olumlu katkıları olduğunu söyledi. Yasaklarla geleceğe yatırım yaptıklarını ifade eden Yılmaz, "Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması ile avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemlerle takımların bulundurulması yasaktır. İdeal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyunuz. Amacınız, günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır" diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@