07 Mayıs 2015 Perşembe 14:47
Ağbaba, Bir Günde 16 Mahalleyi Ziyaret Etti
banner230
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “İstanbul Maltepe ilçesinde kendini bilmez, haddini aşan bir kaymakam bununla ilgili olarak Maltepe Belediyesi’ne dava açıyor. Cemevlerine yasal ibadethane statüsü vermek ne Kaymakamın haddine ne Başbakanın haddine ne de savcının haddine. Bir yer için o inancın mensupları burası benim ibadethanem diyorsa bizim için sözün bittiği nokta odur. Maltepe Kaymakamı haddini, yetkisini aşmış ve hakkı olmadığı halde Belediyemize dava açmıştır” dedi.
7 Haziran Genel seçimleri öncesinde ziyaretlerini sürdüren Ağbaba, Arapgir’e bağlı Pacalı, Deregezen, Esikli, Ulaçlı, Taşdelen, Yazılı, Alıçlı, Eski Arapgir, Gözeli, Çiğnir, Suceyn, Yeşilyayla, Eğnir, Sağıluşağı ve Taşdibek, Onar mahallelerini ziyaret etti.
Onar Mahallesi’nde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Ağbaba, Onar’ın önemli bir mahalle olduğunu belirterek, “Türkiye’nin en eski cemevi Onar Mahallesi’nde. Bu nedenle hem Malatya için hem de Türkiye için çok önemli bir yer. 2011 genel seçimlerinden sonra Onar Mahallesi’nin etkinliklerinde bir konuşma yaptım ve cemevlerinin yasal ibadethane olması için 4 yıl boyunca elimden gelen tüm mücadeleyi vereceğimi söyledim. Onar Köyü, cemevi yasal ibadethane mi, değil mi?gibi tartışmalara son veren bir köyümüzdür. Çünkü yaklaşık 900 yıllık bir süreyle, buradaki cemevi insanlarımıza ibadet etme imkânı veriyor. Onar Cemevi’nde bütün ritüelleri yaşayıp görebiliyorsunuz. Bu nedenle, Onar Köyü’nde bu tartışma fiilen bitmiştir” ifadelerini kullandı.
Ağbaba, “2014 yılının aralık ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuru neticesinde cemevlerinin yasal ibadethane olduğu kabul edilmiştir. Bizler de bu karara dayanarak yerel yönetimlerimize talimat vererek bir kişi bile cemevleri benim ibadethanemdir diyorsa bizim için sözün bittiği nokta o dur dedik. CHP’li belediyeler, belediye meclislerinde aldıkları kararlar ile cemevlerine yasal statü verdik ve yasal ibadethane olarak kabul ettik. 90 yıllık tarihimizde devletin resmi evrakına cemevlerinin yasal ibadethane olduğu yazıldı. Bunu, ilk kez CHP’li belediyeler gerçekleştirdi” dedi.
Ağbaba, “Bizler için CHP’li belediyelerde bütün ibadethaneler birdir diye elimizden gelen tüm yardımı bugüne kadar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönem, iktidar olduğumuzda yapacağımız ilk iş tüm kanunlarda gerekli düzenlemeleri yaparak cemevlerini tüm ülkede yasal ibadethane olarak kabul etmek olacak” diye konuştu.
Ağbaba, “Biz tüm inançlara eşit mesafede yaklaşmak istedikçe, birileri sürekli taş koyuyor. İstanbul Maltepe ilçesinde kendini bilmez haddini aşan bir kaymakam, bu konuyla ilgili olarak Maltepe Belediyesi’ne dava açıyor. Cem evlerine yasal ibadethane statüsü vermek ne Kaymakamın haddine ne Başbakanın haddine ne de savcının haddinedir. Bir yer için o inancın mensupları ‘burası benim ibadethanem’ diyorsa bizim için sözün bittiği nokta odur. Maltepe Kaymakamı haddini aşmış ve yetkisi olmadığı halde dava açtı. Devlet de AİHM’e dava açmıştı, cemevleri kararının reddi için. Devletin bu başvurusu AİHM tarafından reddedildi. Buradaki mahkemenin aynı şekilde yanıt vereceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
AKP’li milletvekillerinin ses tonunun duyulmadığını ve mevcut milletvekillerinin görevinin sadece Veli Ağbaba’yı eleştirmek olduğunu söyleyen Ağbaba, “Muhalefet milletvekiline muhalefet eden iktidar milletvekili bunların görevleri sadece bu. Onların bu görevleri de 7 Haziran’da son bulacak. Bizler 4 yıl boyunca Malatya’nın haklarını korumaya çalıştık. 4 yıl boyunca hiç oy alamadığımız köylerinde sorununu gündeme getirdik. Ayrım yapmadan, Göldağı yaylasından, Sarıçiçek yaylasına kadar çadır çadır gezerek vatandaşların sorunlarını dinledik. Arapgir ilçemizin en büyük sorunlarından biriside yoksulluk. Arapgir’in köyleri her yıl daha da yoksullaşıyor. Arapgir’in artık üzümü para etmiyor. Sizler sanmayın ki AKP’ye oy veren bir köylünün çocuğu iş sahibi oluyor. Öyle bir şey yok. İşe girmek için ya milletvekilinin yakını olacaksın, ya belediye başkanının yakını olacaksın, ya ilçe başkanının yeğeni olacaksın ya da bakanın tanıdığı olacaksın. O zaman devletin bütün kapıları açılıyor ve sizi özel kalem yoluyla yani istisnai memuriyetlik yolu ile her işe alıyorlar” dedi.
Ağbaba, “Fakirin, yoksulun umut ettiği sınava girip başarı elde ederek memuriyetlere yerleşiyordu. Şimdi ise bir mülakat sistemi getirerek onu da kaldırmaya çalışıyorlar. Bizlerin iktidarında KPSS’de ki mülakatı asla kabul etmeyeceğiz. Kimin hakkı ise memur olmak, AKP’ye oy vermiş, MHP’ye oy vermiş hiç fark etmez bizim için. Kimin hakkı ise KPSS’de ayrım yapmadan işe girmesini sağlayacağız. Türkiye’de en büyük sorun işsizlik. Yılda en az bir milyon kişiye iş imkanı sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.
“Ataması yapılmayan öğretmen, ataması yapılmayan ziraat mühendisi, ataması yapılmayan iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu kalmayacak” diyen Ağbaba, “Devlet, çocukları üniversiteye gönderip okutuyorsa ona iş vermek zorunda. Öyle üniversiteye gönderip de başının çaresine bak demek yok” ifadelerini kullandı.
Ağbaba, “Türkiye’de ki taşeronlaşmayı bitireceğiz. Asgari ücreti bin 500 Lira yapacağız. Mazotu 1,5 Lira yapacağız diyoruz. Tarıma destek vereceğiz diyoruz. Her yıl ektiğiniz üzümün taban fiyatını bir yıl önceden açıklayacağız diyoruz. Ekonomik olarak bunları hayata geçireceğiz. Gelir dağılımındaki adaleti sağlayacağız. Halkça üretip hakça dağıtacağız” dedi.
Ortadoğu coğrafyasında yaşanan iç savaşlara da değinen Ağbaba, “Bizler bu kokuşmuş düzeni değiştireceğiz diyoruz. Düzeni değiştirirken de laikliği koruyacağız. Bizleri çevre ülkelerden ayıran en büyük özelliğimiz laikliktir. Türkiye’de mezhepsel savaşlar olmuyorsa bunun sebebi laik bir devlet oluşumuzdur. Herkesin bu laik, demokratik Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkması gerekiyor. Bizim dışımızda HDP’si, AKP’si savunan kimse yok. Bu değerler Türkiye’de ki huzur için önemli, kardeşlik için önemli barış için önemlidir” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.