Karamercan: “E-ticaret Esnafın Pazar Bulmasına Yardımcı”

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, internet üzerinden satış yönteminin perakende piyasasının hızla gelişen önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, küçük ölçekli esnaf ve KOBİ’lerin...

KONYA 14.04.2015, 12:14
Karamercan: “E-ticaret Esnafın Pazar Bulmasına Yardımcı”
banner230
Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, internet üzerinden satış yönteminin perakende piyasasının hızla gelişen önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek, küçük ölçekli esnaf ve KOBİ’lerin E-ticarete yönelmelerinin önemli olduğunu söyledi.
Türkiye’de internet kullanıcı sayısının 37 milyonu, sanal mağazalarda satış yapan site sayısının da 15 bini geçtiğini hatırlatan KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “E-ticaret geçen yıl yapılan 41 milyar 883 milyon TL’lik satış hacmiyle perakende sektörünün önemli bir parçası oldu. Esnaf ve sanatkarımız ile KOBİ’lerimizin yeni pazarlar bulmasına, markalaşmasına ve tanıtımına yardımcı olan bir yöntemdir. Artık teşvik verilirken teknoloji kullanımı belirleyici olacak” dedi.
“ANADOLU’DA HIZLA GELİŞİYOR”
Büyükşehirlerde hacmi büyüyen e-ticaretin hızla Anadolu’ya da yayılmaya başladığını belirten Başkan Karamercan, “Yeni pazarlara açılma, satışları büyütme ve yeni markalar yaratmanın bir yolunun e-ticaretten geçtiğini artık herkes öğrenmeye başladı. E-Ticaret 2014 yılında yüzde 25 büyüdü. Bu yıl Anadolu’da ticaret yapan KOBİ’ler pazarlarını müşteri sayılarını artırmak, markalaşmak hatta dünya piyasalarından müşteri bulmak için sanal sitelerden satış yapmaya başladı. Aracının olmaması stok, kira, eleman gibi operasyon maliyetlerini düşüren bir sektör. Bilinen büyük firmalarımız bile AVM’lerde yüksek maliyetle kiraladıkları dükkanlarından daha fazla ciroyu kurdukları sanal mağazalardan sattıklarını söylüyorlar. Bu sistem yaygınlaşmaya başladı ve özellikle küçük ölçekli esnaflarımız açısından önem kazanmaya başladı. Biz de esnaflarımızın elektronik pazara yönelmelerinin uygun olacağı düşüncesindeyiz” diye konuştu.
“GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALMAK YASAL ZORUNLULUK”
Elektronik Ticareti Düzenleyen Kanun ile e-ticaret firmalarına müşterilerinin kişisel bilgilerini 01 Mayıs 2015 tarihinden itibaren koruma yükümlülüğü getirildiğini hatırlatan Karamercan, “Güvenilir sitelerden alışveriş yapmak bundan sonra çok önemli olacak. Bu Kanun çerçevesinde yapmış olduğu işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumludur ifadesi ile Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 15 bin e-ticaret firması müşterilerinin kişisel bilgilerini 01 Mayıs 2015 tarihinden itibaren korumakla yükümlü olacak. Bunu güvenlik sertifikası alarak sağlayabilirler” diyerek uyarıda bulundu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
18°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:29
Güneş 06:51
Öğle 12:31
İkindi 15:31
Akşam 18:01
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@