Hatay’da Filtre Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı

Hatay Valisi Ercan Topaca, filtre sanayi sektörü temsilcileri ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi.Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Bulanık’ın açılış konuşması ve sunumu ile başlayan toplantıda...

Hatay 30.07.2015, 16:16
Hatay’da Filtre Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
banner230
Hatay Valisi Ercan Topaca, filtre sanayi sektörü temsilcileri ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Bulanık’ın açılış konuşması ve sunumu ile başlayan toplantıda filtre sanayi sektöründeki faaliyetler, sektörün sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.
Türkiye’de filtre sektöründe yüzde 65 gibi önemli bir yere sahip olan Hatay’da firma temsilcileri ile bir araya gelmek, sorunlarını dinlemek, kamu olarak neler yapılabilir konusunda karşılıklı fikir alış verişinde bulunmak amacıyla toplantının gerçekleştirildiğini ifade eden Hatay Valisi Ercan Topaca, "Filtre sektörünün üretim üssü olan bir bölgedeyiz. Birçok sektörle zaman zaman bir araya geliyoruz. Filtre sektöründeki arkadaşlarla çok yakın görüşmemiz, toplantımız olmamıştı. Bunu hem ben arzu ettim, hem de İş-Kur dan da gelen talep üzerine İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ev sahipliğinde bu toplantıyı yapıyoruz. Bugün burada daha çok sektörü dinlemek istiyoruz. Siz konuşacaksınız biz dinleyeceğiz ve en sonunda bizlerin kamu olarak yapmamız gerekenlerle ilgili değerlendirme yapacağım. Bu toplantıda oluşacak izleme heyeti ile sektörde yaşanan problemler, onlarla ilgili kararlar ve çözüm süreçleri ile ilgili bir işleyiş oluşturmak suretiyle toplantıdan bir sonuç alacağımızı düşünüyorum" dedi.
Toplantının, filtre sektörünün Hatay’da daha da güçlenmesine, üretim, istihdam, ihracat ve diğer alanlarda oluşturacağı katma değerin daha da büyümesine vesile olmasını dileyen Fil Filtre Genel Müdürü Can Teymur ise sektörün Hatay’daki potansiyeli ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Otomotiv yan sanayinin önemli bir kolu olan filtre sektörünün dünyada yoğun olarak üretildiği ilk üç üretici ülkeden biri olan Türkiye’de filtre üretim merkezinin İskenderun olduğunu belirten Teymur, uluslararası platformda rekabet edebilmek, sektörün yurt dışında pazarlama gücünü daha etkin kılabilmek için özel teşviklerin sağlanması gerektiğini vurguladı.
Toplantı, katılımcıların filtre sektörüne ilişkin konularda gündeme getirdikleri hususlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmalarının ardından sona erdi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@