17 Ağustos 2015 Pazartesi 16:09
Milletvekili Aydemir; ‘Önce Kararlı Olmalıyız’
banner230
AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum ekonomisinde fırsatların tehditlerden daha fazla olduğunu, önemli olanın değerler yaklaşımı sergilenerek ekonomide yeni kazanımlar oluşturmak olduğunu bildirdi. Aydemir Erzurum’un ekonomik kodlarını değerlendirmek, geri kalmışlığa takılan ekonomi ezberini bozmak zorundayız.”dedi.
ERZURUM KENDİNİ FARKETMELİ
Erzurum ekonomisinin bölgede hala ve etkili biçimde müessir rol oynadığını, bölge illeri ticaret ekseninin Erzurum merkezli olarak yürütüldüğü ve yönlendirildiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Biz artık ekonomide kendi markalarımızı, kendi kalkınma modelimizi ortaya koymak ve ülkenin ekonomide gelişmiş on ili arasına girmek durumundayız. Bunun tek yolu, kaynak, potansiyel ve değerlerimize farkındalıkla yaklaşmak ve kararlı olmaktır. “dedi.
EKONOMİDE SÖYLEM VE EYLEM İLİŞKİSİ
Ekonomide söylem ve eylem ilişkisine değinen Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum ekonomisinde büyüme ve gelişme adına bir kararlılık oluşturmak adına önce tüm ekonomi aktörlerinin görüşlerine ihtiyaç var. Sonra istişare ve daha sonra ortak akıl sermayesinde buluşma. Biz ekonomi üzerine eylemler kadar söylemleri de önemli buluyor ve ciddiye alıyoruz. Barika-i hakikat müsademeyi efkardan doğar, hakikatini unutmamalıyız’ diye konuştu.
ARTIK TEVBE ZAMANI
Aydemir, ‘Biz her vesile ile öncelikle şunu seslendiriyoruz; bütünde olduğu gibi ekonomik mesele ve problemlerin giderilmesi noktasında önce pozitif olmalıyız. ‘Çöktük, bittik, geri kaldık, tükendik, kalkınamayız’ gibi ifadelere artık tevbe zamanıdır. Hepimiz ‘ben varsam çare de var’ anlayışında zihni, fikri ve kalbi bir anlayışta buluşmak zorundayız. Bizden bir şey olmaz, şeklindeki sakat ve bu coğrafyanın evlatlarına yakışmayan anlayışı terk etmek, kalkınma yolunun farzıdır. Önce Erzurumluluğumuza teslim olmak, sonra ekonomik değer, potansiyel ve tecrübelerimize güvenmek ve daha sonra da pozitif bir yaklaşımla kalkınma heyecan ve enerjisini harekete geçirmek durumundayız. Ağlayan değil çabalayan olmaktır mesele. Tüm benlik ve içtenliğimizle. Bir kalkınma imanında bütünleşmemiz lazım.’ dedi.
ERZURUM İÇİN YENİ TEMA
Erzurum’da esnaf ve sanatkardan işadamı ve sanayiciye kadar tüm ekonomi aktörlerinin artık büyük düşünmek ve büyük hedeflere yönelmek durumunda olduğunu kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Kalkınma yolunda teferruat oluşturan tüm unsurlar elbette önemlidir ve ciddiye alınmalıdır. Ancak detaya takılmak ve bunda müessir olmak bizde hep ‘kalkınmayız’ saplantısını oluşturdu. Artık ekonomide Erzurum tema’sını değiştirmek zorundayız. Yeni tema ‘Ekonomide Erzurum Dirilişi’ olmalı, tüm ekonomi aktör ve dinamikleri bu hedefte azim, emek, söylem, akıl ve eylemlerini buluşturmalıdır’ diye konuştu.
MÜSİAD İSTİŞARE TOPLANTISI
AK Parti Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu ve İbrahim Aydemir MÜSİAD Erzurum Şubesi’nde gerçekleştirilen Ekonomik istişare toplantısına katıldı. MÜSİAD’ın konuğu olan Taşkesenlioğlu ve Aydemir toplantıda ekonomik görüşlerini paylaştı, öngörülerini aktardı.
MÜSİAD’IN ÖNEMİ
MÜSİAD gibi ülke ekonomisine yön veren Sivil İnisiyatif gücüyle istişare etmenin aynı zamanda bölge ekonomisinde ortak akılla buluşmak ve ortak adres ve ufka yönelmek olduğunu ifade eden Milletvekili İbrahim Aydemir, MÜSİAD’ın ekonomide olduğu gibi diğer sosyal alanlarda da hayati ve önemli bir sinerjinin, kalkınma ve gelişme heyecan ve ufkunun adresi olduğunu vurguladı.
KALKINMA ŞİFRE VE KODLARINI KULLANMAK
Erzurum’da 14 ile hitap eden Doğu Anadolu Kalkınma Projesi Bölge idaresi Başkanlığı’nın bulunduğunu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destek Kurumu ve KUDAKA gibi tarımsal proje üreten, proje üreticilerine destek olan ve mali katkıda bulunan ekonomi kurumlarının faaliyet verdiğini belirten Aydemir, ‘Şimdi tüm bunları bu ilin potansiyeli, kaynakları ile bütünleştirin. Ortaya gelişme, büyüme ve kalkınma haritası çıkar. Yani un var, yağ var, şeker var, mesele helva yapmak. Meseleyi ekonomi lisanıyla ifade edersek, kalkınma şifre ve kodlarını kullanmak görevimiz olmalıdır.’ kaydını düştü.
Erzurum’un sosyal alanlarda diğer bölge illeriyle kıyas götüremeyecek boyutta ciddi bir performans sergilediği ve öne geçtiğini hatırlatan Aydemir, aynı heyecanı ekonomide yaşatmak ve yaşatmak için önce zihniyette başlayacak bir buluşma ve bütünleşmenin gerektiğinden söz etti.
AYDEMİR’DEN EMEK-YOĞUN VURGUSU
Erzurum’da sağlık, eğitim, turizm gibi hizmet sektörlerinin istihdam açısından çok önemli olduğunu ancak emek yoğun ağırlıklı olması yüzünden tarım sektörünün işgücünün katma değer üretmesi boyutunda ve sithidma sorunun giderilmesi açısından daha önemli olduğunu ifade eden Aydemir, ‘Biz erzurum’da kalkınma ve gelişme sorunun giderilmesi, göç meselesinin sona erdirilmesi, istihdam probleminin çözülmesi için Tarımsal Sanayiyi bir çare kapısı olarak görüyoruz. Bunu defaten söyledik ve söyleyeceğiz. Erzurum’da kırsal kesimden göçü azaltmak, buralardaki tarımsal kıymetleri ekonomiye kazandırmak için Organize Tarım Sanayi Bölgesini kurmalıyız. Tarla ürünlerinden, hayvansal ürünlere kadar tüm tarımsal değerlerimizi bu bölgede sanayi ile pazara sunulacak halde değerlendirmeyi öngörüyoruz. Böyle bir Sanayi alanı bölgede de ilk ve tek olacaktır. Gerek kırsal kesimde ve gerekse Tarımsal Sanayi OSB’si hinterlandında istihdam sorunu da çözüm bulur hale gelecektir.” vurgusunu yaptı.
ERZURUM EKONOMİSİ TARİF EDİLEBİLİR OLMALI
Organize Tarım Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla ülkede olduğu gibi komşu ülkelerde de ekonomik dikkatleri Erzurum’da toplayacağına işaret eden Milletvekili Aydemir, böylesi bir açılım sonucu diğer sektörlerde de hareketlilik yaşanacağı ve markalaşma sürecinin hız kazanacağını kaydetti. Aydemir, ‘Biz Erzurum ekonomisini tarif edilebilir hale getirmek durumundayız. Bu ilin ekonomideki adresi nedir? Diyoruz ki öncelikle tarımsal sanayidir. Zira bir modelde etkinleşmek diğer sektörlerin canlanmasında da öncü olur.’ dedi.
TAŞKESENLİOĞLU’NUN DEĞERLENDİRMESİ
AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu da toplantıda yaptığı değerlendirmede, AK Parti iktidarlarının 13 yıllık süreçte, bölge ve il ekonomisine önemli destekler sunduğunu, hizmet ve yatırım yoğunlaşmasında temel amacın bölgesel kalkınmışlık farkının giderilmesi bulunduğunu ifade ederek, ‘ Biz siyasette olduğu gibi, ekonomide de ‘Durmak yok, yola devam diyoruz.’ ifadelerini kullandı.
LOJİSTİK KÖY PROJESİ VE MÜSİAD
MÜSİAD’ın öncelediği Lojistik Köy Projesinin de Erzurum için olduğu gibi bölgeye de yeni bir kazanım ve ufuk kazandırdığını söyleyen Milletvekili Taşkesenlioğlu, Erzurum’da ekonomik odaklı Sivil Toplum Kuruluşları ve meslek örgütlerine değigin istişarelere yoğunlaşmayı sürdüreceklerini belirterek, ‘Biz il kalkınma ve gelişmesinde sivil inisiyatifi önemli görüyoruz. ‘dedi.
MÜSİAD İstişare toplantısına katılan sanayici ve işadamları da il ekonomisindeki açmazlar konusunda görüşlerini dile getirerek, ‘Ortak Akıl’ buluşmalarının sürdürülmesi gerektiğini kaydettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.