Nilüfer’de Renkli Turizm Haftası Kutlaması

Nilüfer Belediyesi Halk Evi önü Turizm Haftası kutlamalarına sahne oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ‘Geçmişi 8500 yıl öncesine dayanan Nilüfer’in turizm potansiyelinin farkındayız ve bu amaca uygun hizmetler sunuyoruz’ dedi.39....

Nilüfer’de Renkli Turizm Haftası Kutlaması
banner230
Nilüfer Belediyesi Halk Evi önü Turizm Haftası kutlamalarına sahne oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ‘Geçmişi 8500 yıl öncesine dayanan Nilüfer’in turizm potansiyelinin farkındayız ve bu amaca uygun hizmetler sunuyoruz’ dedi.
39. Turizm Haftası Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi ile çok sayıda davetli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Feriha Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladıkları Turizm Haftası Kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu.
Bozbey, ilçenin turizm zenginliklerine dikkat çekerek, “Bursa, önemli bir turizm merkezi olma konusunda belki de geç kaldı. İnanılmaz değerler var. Bursa’nın bir parçası olan Nilüfer, yeni konutlarıyla öne çıkıyor ama aslına bakarsanız 8500 yıllık bir tarihe tanıklık yapmıştır. Bunu bilen kişi sayısı çok az. Çünkü Nilüfer, Nilüfer Çayı’ndan itibaren, Gölyazı da dahil olmak üzere inanılmaz bir tarihi birikime sahiptir. Bu tarihi birikimi ortaya çıkarma konusundaki çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Misi 2000 yıllık tarihe, Gölyazı da 2300 yıllık geçmişe sahip” dedi.
Bozbey Akçalar’da bulunan Aktopraklık mevkiinde yapılan kazılarda 8500 yıl öncesine dayanan tarihi kalıntılara rastlandığına ve gün ışığına çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü hatırlatarak şöyle konuştu:
“Nilüfer Belediyesi olarak ilgili kurumlarla konuşarak bu alanların açığa çıkarılması konusunda destek veriyoruz. Nilüfer, Antik Çağ’ın Bithynia İmparatorluğu’na bağlı Prusa kentinin izlerini taşıyor. Nilüfer’in turizm potansiyelinin farkındayız ve bu amaca uygun hizmetler sunuyoruz” .
Nilüfer Belediyesi’nin Anadolu Arastası projesini de anlatan Bozbey, bu projenin iç ve dış turizme hizmet edeceğini belirtti. Bozbey ‘ 81 ilin yaşayan binalarını Anadolu Arastası’nda inşa edeceğiz. Aynı zamanda Kafkaslar ve Balkanlar’dan da belirlenen, hikayesi olan yapıların aynısını orada inşa ederek iç ve dış turizme de destek vermiş olacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından program folklor, kılıç kalkan ve Karagöz gösterisi ile devam etti.
Programda Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de turizm sektöründe kullanılan kıyafetlerin tanıtıldığı bir defile yaptı. Türkiye’nin yedi bölgesinin turizm açısından tanıtıldığı stantların yer aldığı Cumhuriyet Meydanı’nda, fotoğraf sergisi ve yörük çadırı da kuruldu.
YORUM EKLE