Nilüfer Belediyesi’nden Ağaç Katliamı Açıklaması

Nilüfer Belediyesi, İhsaniye Mahallesi Sıhhat Sokak’ta plana uygun olarak başlattığı yol çalışmasının “ağaç katliamı” olarak yansıtılmasına tepki gösterdi.Son günlerde Memleket Sevdalıları Derneği’nin İhsaniye Mahallesi Sıhhat...

BURSA 08.07.2015, 17:26
Nilüfer Belediyesi’nden Ağaç Katliamı Açıklaması
banner230
Nilüfer Belediyesi, İhsaniye Mahallesi Sıhhat Sokak’ta plana uygun olarak başlattığı yol çalışmasının “ağaç katliamı” olarak yansıtılmasına tepki gösterdi.
Son günlerde Memleket Sevdalıları Derneği’nin İhsaniye Mahallesi Sıhhat Sokak’ta hayata geçirilecek planla ilgili gündeme taşıdığı iddialara Nilüfer Belediyesi cevap verdi. Yanlış ve taraflı açıklamalarla Nilüfer Belediyesi’ne yapıştırılmaya çalıştırılan ‘ağaç düşmanı’, ‘ağaç kıyımı yapıyorlar’, ‘2. gezi vakası’ yaftalarının aslı olmadığı belirtildi.
Nilüfer Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Dernek yeri, üyelerine Nilüfer Belediyesi tarafından yer bulamamaları nedeni ile 2011 yılında geçici bir süreliğine verilmiş, onlar da bu şartı kabul etmişlerdir. Ancak uzun süredir binayı boşaltmaları istenmesine rağmen kendilerine geçici süreliğine verilen yerden çıkmamış ve sorun oluşturdular. Mevcut onaylı imar planına göre yol 33 adet ağacın üzerinden geçiyordu. Ağaçların büyük oranda korunmasına yönelik yapılan plan değişikliği, Nilüfer Belediye Meclisi ve ’Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden’ onay almıştır.”
"BİNA BELEDİYE’YE AİT"
Nilüfer Belediyesi’nin çevre politikasının belli olduğu belirtilen açıklamada “Bizler değil ağaç kesmek doğanın, çevrenin korunması, yeşil alanların artması için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Derneğin kullandığı binanın kuzeyinde bulunan dar ve çift yönlü yol, yayalar ve araçlar için büyük tehlike arz etmektedir. Üstelik yolun hemen yakınında Pazar alanı ve M. Kemal Coşkunöz Lisesi bulunmaktadır. Bu yolu kullanmak zorunda kalan yurttaşlarımızın can emniyeti tehlike altında. İnsan canının öneminden ve bu yerin hali hazırda kamuya ait olmasından yola çıkarak dernek binasının bulunduğu yer yıkılarak yol yapım çalışması yürütülecektir. Binanın arka tarafında bulunan ince gövdeli meyve ağaçları başka bir alana nakledilecektir, kesilmeyecektir. Yolun önündeki tek engel belediyemize ait olan binadır. Kamu yararı için, belediyemize ait olan bina yıkılmıştır. Binanın arkasında bulunan 3 adet meyve ağacı kesilmeyecek, başka bir alana taşınacaktır. Yola ait imar planı meclis onayından önce Mahalle Komitesi ile paylaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de söz konusu alandaki yol değişikliğinin 30 yıllık planlarda bulunduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar oradaki inşaat faaliyetleri tamamlanmadığı için yolun da açılmadığını belirten Bozbey, “Yoğun trafik yükü ve özel mülkiyetten geçen yolun dar ve kullanışsız ve de zaman zaman kaza ile kavgalara neden olmasıyla plandaki yolun açılması zorunlu hale gelmiştir. Bunun için yol çalışmasına başlanılmıştır. Bu alanda daha önceki yolu yapmış olsaydık bir çok ağacı taşımak zorunda kalacaktık. Ama plan değişikliği ile yolu ortaya alarak ve orada düzenleme yaparak her iki tarafı ağaçlı yol planladık. Bu planı da Meclis’ten oybirliği ile geçirdik. Böylece bir -ikisi dışında , ağaçların taşınma gerekçelerini ortadan kaldırmış olduk. Bizim düşüncemiz, doğaya-yeşile sahip çıkma anlayışımız budur” dedi.
Bozbey, Nilüfer Belediyesi’ni ağaç katletmekle eleştiren AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak’a da cevap vererek, "Plan değişikliğine onay veren birinin burada söz söylemeye hakkı yok. Ayrıca burada ağaç katliamı yok. Ama katliam görmek istiyorsa hemen yakınımızda Orhaneli Yolu’na gitsin yada en son Atatürk Kent Ormanı’ndaki ağaçları görsünler. İki yüzlülüğe gerek yok. Siyaseten söylemde bulunanlar dürüst olmalı. Birileri rant uğruna direnç gösteriyor olabilir ama bunu başka ve asılsız olayla gündeme taşımak, siyasi rant sağlamak demektir. Ama Nilüferliler bizi gayet iyi tanır’ şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:28
Güneş 06:50
Öğle 12:31
İkindi 15:32
Akşam 18:02
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@