İznik Ultra Maratonu Starlarını Ağırlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu olan İznik Ultra, koşu dünyasından yine yüzlerce kişiyi ağırlayacak. Macera Akademisi ve RaceSetter tarafından...

İznik Ultra Maratonu Starlarını Ağırlıyor
banner230
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu olan İznik Ultra, koşu dünyasından yine yüzlerce kişiyi ağırlayacak. Macera Akademisi ve RaceSetter tarafından 17-19 Nisan tarihleri arasında İznik’te organize edilen İznik Ultra, artan sporcu sayısıyla bu yıl da renkli görüntülere sahne olacak.
Bursa Valiliği’nin himayesinde gerçekleştirilen organizasyon katılımcı sporcu sayısı, nicelik ve halkın katılımı anlamında Türkiye’nin en önemli uluslararası ultra maratonu olma özelliğini elinde bulunduruyor. Bursa ve İznik’in tanıtımına büyük katkı sağlayan yarışmanın lansman toplantısı, İznik Zeytin Bahçesi Otel’de yapıldı. Organizasyon komitesi adına Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın söz aldığı toplantıya; Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Orhangazi Kaymakamı Selman Yurdaer, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve Yarışma Direktörü Caner Onbaşıoğlu katıldı.
Lansman toplantısında konuşan Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, ilk kez 2012 yılında 87 yarışmacıyla düzenlenen İznik Ultra’nın atletizm dünyasında kısa sürede saygın bir noktaya ulaştığını söyledi. Her yıl katılımın arttığı yarışların Türkiye’deki patika ve ultra koşuların standardını belirlediğini kaydeden Usta, “2014 yılında 360 sporcunun katıldığı maratona, bu yıl 500’den fazla yerli ve yabancı sporcu kayıt yaptırdı. Katılımcıların yüzde 20’si yabancı kökenli” dedi. İznik’in tarihi atmosferinde, doğayla iç içe kurulan festival alanında halkın da katılımıyla gerçekleşecek yarışların 3 gün süreceğini belirten Usta, “136 kilometrelik İznik maratonu ile başlayacak ultra yarışlarda 46 kilometrelik İznik Dağ Maratonu, 83 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu ve 10 kilometrelik İznik koşuları yapılacak. Ödül töreni, Pazar günü yapılacak yarışların sona ermesiyle festival alanında gerçekleşecek” diye konuştu. Tam bir koşu festivali İznik Ultra’ya bu yıl 26 ülkeden sporcu katılırken, organizasyon yüzde 80 toprak yollara sahip olması ve yarışmacılara 10 ila 20 kilometre aralıklarla ikmal imkanı tanıması özellikleriyle öne çıkıyor. 2015 yılında Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle tam bir koşu festivali olmaya hazırlanan İznik Ultra Parkurları, canlı olarak www.iznikultra.com web adresinden izlenebilecek.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273