İthalata Karşı Güç Birliği

EZZİB’in sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe ithalat talebine bir tepki de AK Parti Bursa Milletvekili Şahin’den geldi. Şahin, Marmarabirlik tarafından takdim edilen sektör raporunu cuma günü Ekonomi Bakanlığı’na ileteceklerini bildirdi.Ege...

BURSA 05.08.2015, 11:41
İthalata Karşı Güç Birliği
banner230
EZZİB’in sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe ithalat talebine bir tepki de AK Parti Bursa Milletvekili Şahin’den geldi. Şahin, Marmarabirlik tarafından takdim edilen sektör raporunu cuma günü Ekonomi Bakanlığı’na ileteceklerini bildirdi.
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği’nin (EZZİB) sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe DİR kapsamında ve gümrük vergisinden muaf ithalat talebine tepki gösteren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’ya AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’den destek geldi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu’nu ziyaret eden Şahin, üreticiye zarar verecek ithalata engel olmak için Ekonomi Bakanlığı ile irtibata geçtiklerini belirterek, cuma günü Marmarabirlik Yönetim Kurulu ile birlikte İthalat Genel Müdürlüğü’ne konuyu aktaracaklarını bildirdi. “Her zaman Marmarabirlik’in yanındayız” diyen Şahin, Bursa milletvekili olarak Marmarabirlik’in satış, karlılık ve ihracattaki başarısıyla gurur duyduğunu söyledi.
Şahin, başarılarından dolayı Marmarabirlik’i tebrik ederek, “Marmarabirlik’i zarar eden bir yapıdan kar eden bir kuruma taşıdınız. Başkan Asa’nın TİM İhracat Ödülü’nü Sayın Erdoğan’ın elinden aldığını görmek beni çok gururlandırmıştı. Marmarabirlik, kooperatifçilik anlamında tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bir yapıya kavuştu. Üreticinin yanında yer almanız, fiyat ve maliyet dengesini gözeterek bu yönde politikalar üretmeniz takdire şayan. Başarılarınızın devamını dilerim” diye konuştu.
Şahin, Türkiye’nin sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünyada lider olabilmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Bazı Birlikler tarafından Ekonomi Bakanlığı’na DİR kapsamında ve gümrük vergisinden muaf ithalat yapılması istenmiş. Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduk. Cuma günü Marmarabirlik Yönetim Kurulu ile beraber İthalat Genel Müdürlüğü’nü ziyaret edeceğiz. Üreticinin yanında olmamız lazım. Bizler siyaset kurumu olarak Marmarabirlik’i her zaman destekleyeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarınızda da yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bakanlık nezdindeki çalışmaların da takipçisi olacağız. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekilimiz Recai Berber ile de bu konuda fikir birliği içindeyiz. Bu meselenin zeytin üreticilerimizin lehine sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız.”
“BAŞKÖY ISLAH OSB’YE DESTEK”
Şahin, 2011’de planlama çalışmalarına başlanan ve Marmarabirlik Entegre Tesisleri’ni de içine alan bin 390 dönümlük Başköy Islah OSB çalışmalarında son safhaya gelindiğini bildirdi. Şuyulandırma sürecinin devam ettiğini ifade eden Şahin, sürecin tamamlanması için gereken desteği verdiklerini ve bundan sonra da konuyu yakından takip edeceklerini kaydetti.
Başkan Asa ise, ülke genelinde hem yurtiçine hem de ihracata yetecek kadar sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi yapıldığını belirterek, sektörün geleceği için üreticiye destek verilmesinin yeterli olacağını söyledi. Asa, Marmarabirlik’in 32 bin ortağı ve 8 kooperatifi adına zeytin üreticisinin her zaman yanında olan Şahin’e teşekkür ederek, cuma günü bakanlığa sunulacak sektörün meseleleri raporunu takdim etti.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
açık
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 05:56
Güneş 07:22
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@