Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Afrikalı Üyeleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, yeni hayvan türlerini ağırlamaya başladı. Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvan popülasyonu 111 türe ulaştı.Dünya standartlarında modern bir bahçe olarak 206 bin 600 metrekarelik alan üzerine...

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Afrikalı Üyeleri
banner230
Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, yeni hayvan türlerini ağırlamaya başladı. Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvan popülasyonu 111 türe ulaştı.
Dünya standartlarında modern bir bahçe olarak 206 bin 600 metrekarelik alan üzerine kurulan ve hayvan barınaklarının yanı sıra 11 adet gölet, 2 bin adet ağaç, 50 bin çalı ve 150 bin yer örtüsü bitkisi ile hayvanlar için doğal yaşama alanı, ziyaretçilere de nefes alabilecekleri bir ortam sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne ilgi her geçen gün artıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin titiz çalışmalarıyla Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üye olan Bursa Hayvanat Bahçesi, yenilenen fiziki mekanları ve hayvan barınaklarının yanında hiç bilinmeyen hayvan türlerini de ziyaretçilerle buluşturuyor. Toplam 111 tür ve 1070 hayvana EAZA standartlarında bakım, besleme ve koruyucu hekimlik hizmeti verilen Bursa Hayvanat Bahçesi’nin hayvan popülasyonuna kapibara, tapir ve mara da dahil oldu.
Hollanda’nın Gaia Hayvanat Bahçesi’nden 2 erkek 2 dişi olmak üzere 4 kapibara Bursa’ya geldi. Kapibara Güney Amerika Andeslerin doğusunda Venezüella ve Colombiya civarlarında yaşayan, uzunluğu 1 metrenin üzerinde ve yetişkin insan ağırlığında olan Kapibara dünyanın en büyük kemirgenlerinden. Çok iyi yüzücü olan kapibaraların ömürleri 6-10 yıldır.
Almanya’ın Dortmund, Hamburg, Saarbrücken Hayvanat bahçelerinden 3 dişi tapir Bursa’ya geldi. Tapir, domuza benzeyen, burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan Tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır. Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya’nın cengel ve ormanlık bölgelerinde yaşar. Etleri ve derileri için avlanmaları sonucu sayılarını oldukça azaltmış ve son zamanlarda doğal yaşam alanlarının önemli ölçüde azalması sonucu da dört tapir türünün de koruma listelerine girmesine sebep oluyor.
Maralar Almanya’nın Hanovver Hayvanat Bahçesi’nden getirildi. Arjantin’in güneyindeki çölleşmiş çalılıklarda, çayır ve fundalık alanlarda yaşayan maralar gün boyunca vakitlerini güneşlenerek geçirir, herhangi bir tehdit durumunda çok hızlı şekilde sıçrayarak kaçabilir. Saatte 45 km hıza ulaşabilir. Ot, fundalık, çimen gibi çeşitli bitkilerle beslenir.
YORUM EKLE