01 Mayıs 2015 Cuma 09:09
Karaer: “Yıpranma Payı En Kısa Zamanda Hayata Geçmeli”
banner230
Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, sağlıkçılara yıpranma payının en kısa zamanda hayata geçirilmesini istedi.
Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine yönelik düzenlemenin bu yasama yılı bitmeden hayata geçmesi gerektiğini söyledi. Karaer, 2015 yılını yıpranma payının hayata geçmesi, ek ödemelerin de emekliliğe yansıtılmasıyla mücadele yılı ilan ettiklerini kaydetti.
Yıpranma payına yönelik sözün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kendi programlarında verildiğini hatırlatan Baki Karaer, geçen süre içinde bakanlıklar arası bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Büyük Türkiye Buluşmamız’da yıpranma payı talebimizi dile getirdik. Cumhurbaşkanımız, bu talebimize 5 yıllık hizmeti bulunan sağlık çalışanlarına 1 yıl yıpranma payı verilmesi sözünü vermiştir. Cumhurbaşkanımızın bu talimatı üzerine ilgili bakanlık ve kurumlar çalışmaya başladıklarını açıklamıştır. Ancak, süreç yavaş ilerlemektedir. Sağlık çalışanlarının bu hakları yasama yılı bitmeden hayata geçirilmelidir. Kamu bürokrasisi bu yöndeki çalışmalarını bir an önce tamamlayıp, düzenlemeyi TBMM’ye göndermelidir. Sağlık çalışanları daha fazla oyalanmak istememekte, bir an önce yıpranma paylarının verilmesini beklemektedir” şeklinde konuştu.
Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının her kademedeki temsilcisinin yanı sıra bakanlık ve ilgili kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla bir çalıştay düzenlediklerini de ifade eden Karaer, buradan çıkan sonucu rapor haline getirerek, yıpranma payının yol haritasını hazırladıklarını bildirdi.
EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSIMALI
Sağlık-Sen Şube Başkanı Karaer, sağlık çalışanlarının yaşadığı bir başka sorunun ise, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması olduğuna işaret etti. Ülkemiz sağlık çalışanlarının, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, ücret bakımından çok gerilerde kaldığına dikkat çeken Karaer, yaşanan bu mağduriyetin ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışıldığını hatırlattı. Buna rağmen, ekonomik sıkıntı yaşayan sağlık çalışanlarının, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması sonucu başka bir mağduriyet daha yaşadığını belirten Karaer, “Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları, ek ödemesiz maaşa göre belirlendiğinden, emekli maaşları düşmekte, büyük bir hak kaybı ve mağduriyet yaşamaktadır” dedi.
Sağlık-Sen olarak 2015 yılını ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçmesi mücadele yılı ilan ettiklerini dile getiren Baki Karaer, yıpranma payı hayata geçene, ek ödemeler emekliliğe yansıyana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı ve SGK’ya çalışmalarını bir an önce bitirmeleri çağrısında bulunan Karaer, bu kararlılıklarından geri adım atmayacaklarını, talepleri hayata geçene kadar gerekirse eylem sürecine gireceklerini sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.