01 Ağustos 2015 Cumartesi 12:28
Didim’de Tüm Hizmetler Dijital Olacak
banner230
Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, haftalık basın toplantısından belediyenin çalışmaları ve gündem ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Başkan Atabay, konuşmasında son günlerde meydana gelen terör olayları neticesinde hayatını kaybederek şehit olan Güvenlik görevlilerin acısını yaşadıklarını belirterek; “Terör belası hortladı. Her sabah kötü haberlerle karşılaşıyoruz. Biz de yaşanılan bu acılar karşısında sosyal ve kültürel etkinliklerde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Ülkemizin her yerinde bu tür etkinlikler erteleniyor. Özel firmaların etkinliklerine bir şey diyemiyoruz ama biz belediye olarak bu tür etkinlikleri erteleme kararı aldık.” dedi.
“PANORAMİK SİSTEM KURULACAK”
Başkan Atabay Didim’in 360 derece panoramik işlemleri için ihalenin yapıldığını açıklayarak “Bu işi bir çok belediyede yok; bu işi yapan bir araç var ve çok farklı; dijital çalışmaların bir çoğu bu sisteme entegre olacak. Belediyemize inanılmaz üstünlük ve fayda sağlayacak. Bunun dışında Tap-bis sistemi var; belediye ile tapu arasında bilgi paylaşımı; güncel bilgileme olacak.” dedi.
Başkan Atabay daha sonra Belediye Bilgi İşlem Sorumlusu Salin Orhanlı’dan panoramik sistem ve tap-bis sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunmasını isterken Orhanlı yaptığı açıklamada “Tap-bis (Tapu kadastro bilgi sistemi) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Didim alanı içerisinde olan herkesin bilgileri sorgulanabilecek. Bu sistemler Didim’de arsa olarak görünen ve ev olarak kullanılacak yerler tespit edilecek. Belediye olarak denetleyeceğiz. Bu denetlemeler neticesinde belediyeye ciddi gelir artışı yaşayacak.” dedi. Sistemle uydu ve fotoğraf üzerinde katmanlar eklenerek parselasyon bilgisine ulaşılabileceğini belirten Orhanlı sistemin içerisinde e-imar bilgisinin olacağını ve verilecek linkle imar durumunun sorgulanabileceğini söyledi.
“15 GÜN SONRA ÇALIŞMA BAŞLIYOR”
Coğrafi işaretleme anlamında ülke genelinde bu işi yapan iki firmadan birisiyle anlaşıldığını belirten Belediye Bilgi İşlem Sorumlusu Salin Orhanlı “Çalışma kent merkezinde başlayacak. Araç 15 gün içerisinde ilçemize gelecek. Bir aksilik olmazsa 45 gün içerisinde bu çalışma tamamlanacak. Bu bilgiler alındıktan sonra İstanbul’a sisteme gönderiecek ve sistemimize entegre edilecek.”dedi.
“İLKLER DİDİM BELEDİYESİNDE”
Başkan Atabay ayrıca belediye olarak E-devlete entegre olan Aydın’daki ilk belediye olduklarını belirterek Coğrafi işaretleme anlamında da sistemi kullanacak ilk belediye olacaklarını ifade etti. Dijital teknolojinin Belediyelere sunduğu her türlü hizmeti bünyelerinde barındırmak istediklerini belirten Başkan Atabay “Belediyemizde bu noktada hem personel hem de zaman kaybı aşağıya çekilmiş olacak. Vatandaşın işi de hem zaman açısında hem de hizmet açısından verimli hale getirilmiş olacak.” dedi.
“GELİŞİ GÜZEL AFİŞ İSYANI”
Başkan Atabay ayrıca Şehir değişik noktalarına gelişi güzel afişlerin asılmasının görüntü kirliliği yarattığını fakat bununla baş etmenin zorluğundan dert yanarak cezalarında caydırıcı olmadığını söyledi ve insanlarda bir zihniyet değişiminin gerekli olduğunu belirtti.
“SEM T PAZARI KOMİSYONU”
İlçe merkezinde semt pazarlarının kurulması noktasında bir komisyon kuruldupğunu ve 7 ayrı kurumdan 7 temsilcinin bu komisyonda yer aldığını belirterek “Kalıcı bir iş yapmak için kurduk komisyonu; Bizler Efeler, Çamlık (Esnetep bölgesi)ve başka bir yerde Pazar yeri kurmak istiyoruz. Zaten seçim vaatlerimizin içinde vardı. Dört başı mağrur güzel yerler kurmak için çalışacağız.” dedi.
“BİLG İŞLEM BİRİMİNE ZİYARET
Başkan Atabay toplantı sonrasın basın mensuplarıyla birlikte Bilgi İşlem Birimini ziyaret edip, yapılan yeni çalışmaları basınla paylaştı. Bilgi İşlem Sorumlusu Salim Orhanlı günün şartlarına göre sistemin yenilendiğini belirterek sadece dış kısımda kalan güvenlik kameralarını yenileme işleminin kaldığını söyledi.
Arşiv oluşturduklarını belirten Orhanlı tüm çalışmaları kendilerinin yaptıklarını ve jeneratör kurulumu ve sistem bağlantısı içinde çalıştıklarını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.