Aydın’da Kovan Ve Arı Hırsılıkları Arıcıları Tedirgin Etmeye Başladı

Ayhan Özdemir Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı

Aydın’da Kovan Ve Arı Hırsılıkları Arıcıları Tedirgin Etmeye Başladı
banner230
Arı yetiştiriciliği ve kış konaklaması bakımından Türkiye’nin en elverişli illeri arasında yer alan Aydın’da arı ve kovan hırsızlıkları arıcıları tedirgin etmeye başladı.
Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, iller arası arı naklinde zorunlu olan sevk belgesinin il içinde olmamasının art niyetli kişilerin iştahını kabarttığını il içinde yapılacak nakillerde de mutlaka yetkili mercilerin bilinçlendirilmesini isteyeceklerini söyledi.
Aydın’da son 3 günde iki ayrı kolonili arı kovanı hırsızlığı olayının yaşandığını belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, bu hırsızlığın tek başına gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını bu nedenle Arı Hırsızlıklarının organize suç olarak değerlendirilmesi için de girişimlerde bulunacaklarını belirten Ayhan Özdemir, “Aydın’da bahar mevsimi ile birlikte kolonili arı kovanı hırsızlıkları başladı. Çiftlik Köyü’nde konaklamakta olan Karpuzlu Yahşiler Köyü’nden Rafet Beşparmak isimli arımızın kovanları ile Aydın Horozköy’den de Fevzi Doğan isimli arıcımızın arıları çalındı. Çalınan kolonili kovanlardan birinin yerini tespit ettik. Takibimiz devam ediyor. Polis, jandarma ve köy muhtarlıkları ile görüşme içerisindeyiz. Arı nakli yapan araçların denetlenmesi ve hırsızlık sorunun çözümü için yeni bir yöntem geliştirmek zorundayız” dedi.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273