07 Ekim 2015 Çarşamba 11:43
Aydın’da 750 Çocuğa Bisiklet Dağıtılacak
banner230
Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları tarafından yürütülen “Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında Aydın’da bu yıl 750 çocuğa bisiklet dağıtılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 25 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan “Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek” projesi protokolü kapsamında 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini alan veya “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan okullara geçtiğimiz eğitim öğretim yılından 200 adet bisiklet dağıtılmıştı.
Türkiye’de 2014-2017 yılları arasında yürütülecek olan ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ kapsamında öğrencilerde fiziksel aktiviteyi arttırmayı amaçlayan proje çalışmalarının devamında 5 Ekim 2015 tarihi itibariyle Aydın’da 750 adet daha bisiklet alımı sağlandı. Alınan bisikletlerden ilk 20’si ihtiyaç sahibi okullara törenle teslim edildi.
Bisikletleri öğrencilere teslim eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kasım Çetin, yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü sağlığı korumak ve geliştirmek için; sedanter çevreleri azaltıp fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler geliştirmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımların desteklenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylemekte; bu sayede kardiyovasküler hastalıklar, kanser,diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları artışının durdurulabileceği ve bunların neden olduğu erken ölümlerin azaltılabileceği üzerinde durmaktadır. Dünyada tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 70’ini kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar için önlenebilir davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı, ve alkolün zararlı kullanımıdır. Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasına yönelik hedef ve stratejileri belirleyerek ülkelere yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunmakta ve izlenecek yol haritasının çizilmesinde liderlik yapmaktadır. Küresel hedeflerde 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış trendinin durdurulması, inaktif nüfus oranının yüzde 10 azaltılması yer almaktadır” dedi.
“4 ÇOCUKTAN 3’Ü SPOR YAPMIYOR”
Türkiye’de 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz olduğunu ve yüzde 9,7’sinin de yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığını kaydeden Dr. Çetin, “Aynı çalışmada 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır. DSÖ işbirliğinde yapılan Türkiye Çocukluk Çağı (7-8 Yaş) Şişmanlık Araştırması 2013 sonuçlarına göre ise her dört çocuktan üçü hiç spor yapmamaktadır. Hafta içi çocukların yüzde 22,4’ü en az bir saat bilgisayarda oyun oynamaktadır. Hafta sonunda çocukların yüzde 56,8’inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynama bir aktivite olarak yer almaktadır. Yine aynı çalışmada televizyon seyretmenin çocukların önemli etkinliklerinden biri olduğu saptanmıştır. Hafta sonunda çocukların yüzde 97,7’sinin günlük yaşam aktiviteleri arasında televizyon seyretmek yer almaktadır. Bu araştırmalar ışığında; ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır. Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, fiziksel aktivite düzeyini artırmak başta olmak üzere obezite ve obeziteyle ilişkili tüm kronik hastalıkların da üstesinden gelmeyi ve ‘Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek’ sloganı ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.