Aydın Esnafından ‘Ahi Yurdu’ Talebi

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, Ahi Yurdu Açılmasını Talep Etti

Aydın 09.07.2015, 09:45
Aydın Esnafından ‘Ahi Yurdu’ Talebi
banner230
Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, Aydın Mesleki Eğitim merkezinin yanında bulunan arsaya "Ahi Yurdu" yapılarak onlarca çocuğun 12 yaşında iş sahibi yapılabileceğini belirtti.
Türkiye’de yaşanan mesleki eğitim konusunda çırak, kalfa ve usta yetiştirme sorununun artarak devam etmekte olduğunu belirten Süleyman Algün, “Mesleki eğitim öğrenci bulamıyor, Mesleki liseler ve meslek yüksek okulları kalfa ve usta yetiştiremiyor, sanayide çıraklıktan yetişmiş elamanları orta ve büyük boy işletmeler alıp gidiyor ve biz Sanatkarlar sanayide perişan durumdayız ve bizleri zor duruma düşürenlerde zor durumdalar artık yetişmiş elaman onlara da yetmiyor. Onlar elaman yetiştiremiyorlar. Aydın Marangozlar Odası Olarak bir çağrımız var; AYESOB, Aydın Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsa, ASTİM ve Umurlu organize ile ilimizdeki diğer organize sanayi sitelerimizde faaliyet gösteren firmalarla bir araya gelmeli ve acilen ne yapmamız gerektiği konusunda kararlar almalıyız. Öncelikle Aydın Mesleki Eğitim Merkezi aynında bulunan arsaya acilen Çırakların barınabileceği ‘Ahi Yurdu’ açılmalıdır. Ayrıca Söke ve Nazilli ilçelerimizde de benzer çalışmaları yapmalıyız ki köylerden gelecek çocuklarımızın barınma sorunu ortadan kalksın. Diğer taraftan sanayide işe başlayan çıraklara başka firmalar ayartmamalıdır bunun önü kesilmelidir” dedi.
Devletin mesleki eğitimde yaşanan sorunları ciddiye alması, komite ve toplantılar yapıp sonuçsuz çalışmalardan vazgeçmesi gerektiğini savunan Algün, “Mesleki eğitim binalarda ve belirli konularda pratikle mümkün değildir. Mesleki eğitime gidecek çocuklarımız ‘puanları yetmediği için tercih edilen’ okullar olmamalıdır. Akılsız insanların sanayide ve üretimde işi yok bence sistemdeki bu stratejik hata öncelikle düzeltilmelidir. Bugüne kadar ülkemiz sanayisine kalfa ve usta yetiştiren ve son yıllardaki ‘kapitalist’ ve ‘menfaatçi’ ekonomik düzen içinde yok olmaya yüz tutan işyerlerimize devletimiz sporda uygulanan yöntemler gibi ‘kalfa ve usta’ yetiştirme desteği sağlamalıdır. Geldiğimiz noktada neredeyse tek adamla ayakta durmaya çalışan marangoz ve mobilya atölyeleri var. Alternatif bir çıkış bulsalar dükkanların çoğu kapanacak duruma gelmiştir. Bir yandan her gün getirilen ek yükler, bir taraftan sözde işçi hakkı deyip canı yanan işyerleri ve diğer taraftan sermaye ve kurumların oyuncağı haline gelmiş bu Kahraman ustalar toplum gözünde emeğine de saygı duyulmaz hale gelmiştir” diye konuştu.
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARI İŞSİZ KALMIYOR
Meslek sahibi olan gençlerin ileride iş sorunu yaşamadığına değine Algün, şöyle konuştu: “Zaman geçirmeden bayramdan hemen sonra Aydın Valiliğimizin önderliğinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve ADÜ’nün teknik destekleriyle bu konu ciddi bir çalışmaya masaya yatırılması gerekmektedir. Hiç bir iktidar ve güç bu kadar vasıfsız yetişmiş gençlerimize iş sahibi yapamaz ve eşleriyle sorunlu bir nesil yetiştiririz ki bu yarınlarda hepimizi üzer ve ah dedirtir. İlk iş olarak acilen Aydın Mesleki Eğitim merkezinin yanında bulunan arsaya ‘Ahi Yurdu’ yaparak onlarca çocuğumuzu 12 yaşında iş sahibi yaparak başlayabiliriz. Mesleki Eğitim Merkezinden mezun olan hiçi bir genç ne işsizdir, ne de devlet kapılarında iş diye beklemektedir”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:30
Güneş 06:52
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 17:59
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@