08 Mayıs 2015 Cuma 10:56
İş Kazalarında Dünyada 15 Saniyede 1 Kişi Hayatını Kaybediyor
banner230
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, iş kazaları sonucu dünyada 15 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.Bu sayının savaşlarda ölen insan sayısından çok daha fazla olduğunu bildiren Yılmaz, işçi sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarında öncelikli amacın, çalışanların sağlığını korumak olduğuna dikkat çekti.
İşçi sağlığının korunmasının önemini kamuoyuna duyurmak amacıyla 1987 yılından bu yana her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası düzenlendiğini bildiren Yılmaz açıklamasında, hastanelerin 7 gün 24 saat hizmet veren, bünyesinde acil servis, poliklinik, yataklı servisler, teknik birim ve mutfak gibi birçok farklı birimi barındıran ve bu birimlerde çoğunluğu hemşire ve doktorlardan oluşan sağlık çalışanı olmakla birlikte mühendisinden teknisyenine, şoföründen aşçısına kadar çeşitli meslek gruplarının istihdam edildiği karmaşık yapılı sistemler olduğunu ifade etti.
Bu karmaşık yapının, sağlık hizmetlerinin sunumunda kullanılan teknolojinin çeşitliliği ile de birleşince farklı tehlikeleri beraberinde getirdiğini dikkat çeken Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti:
”Bu çerçevede sektör içinde tüm çalışanların başta biyolojik olmak üzere kimyasal, fiziksel, ergonomik, biyomekanik ve psikososyal gibi birçok risk etmeni ile maruziyeti söz konusudur. Nitekim, İş Sağlığı ve Güvenliği Tehlike Sınıfları Listesi Tebliğine göre de hastanelerin tıpkı maden ve inşaat sektörü gibi çok tehlikeli sınıfta yer almış olması sağlık sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin önemini ön plana çıkarmaktadır. Diğer yandan üretilen hizmetin hastaya/insana sunulması da sağlıklı ve güvenli iş ortamlarının oluşturulmasının önemini ayrıca arttırmaktadır. Sağlık sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bakıldığında, son yıllarda belki de şimdiye kadar hiç olmadığı ölçüde yasa ve yönetmeliklerle düzenlemeler yapılmıştır. Mevcut düzenlemelere ek olarak 2011 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan ‘Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Yönetmelik’ ile tüm sağlık kurumlarında sağlık çalışanları ve hizmet verilen hastalar bakımından güvenli bir ortamın sağlanmasına yönelik hükümler düzenlenmiştir. Yönetmelik kapsamında hastanelerimizde ayrı ayrı hasta ve çalışan güvenliği komiteleri kurulmuş olup, bu komitelerle güvenli hizmet sunumu ile güvenli çalışma ortamlarının oluşturularak sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik süreçler yürütülmektedir.”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Haziran 2012 tarihinde yayınlanan 6331 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikleri ile önceki yasal düzenlemelerden farklı olarak proaktif yaklaşımı benimseyerek işyerlerinde risk analizlerinin yapılmasını ve ortaya çıkan riskler doğrultusunda kazalar meydana gelmeden önlemler alınmasını zorunlu kıldığını da vurgulayan Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
”Kanunun getirdiği diğer düzenlemelere baktığımızda, işyerlerinde İş sağlığı ve Güvenliği Kurullarının kurulması ve bu kurullara yönetim ve İSG (iş güvenliği) profosyonelleri ile birlikte çalışan temsilcilerinin de katılımı sağlanarak karar alma süreçlerinde çalışanlara da söz hakkı verilmiştir. Ayrıca hastanelerde süregelen hizmet içi ve oryantasyon eğitimleri ile çalışanların periyodik sağlık taramalarının da kapsamı genişletilmiştir. Yine kanun, işverenlerin çalışanları için bu güvenli ortamların oluşturulmasını sağlarken, İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hemşiresinden oluşan İSG profesyonelleri ile çalışmayı da şart koymuştur.”
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği olarak, güvenli, kaliteli ve verimli sağlık hizmetinin sunulabilmesi için sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyimleri kadar çalışanların performanslarını olumlu yönde destekleyen sağlıklı çalışma ortamlarının doğrudan ilişkili olduğunun bilincinde olduklarını belirten Yılmaz, bu çerçevede, birliğin kendi bünyesinde yeterli koşulları sağlayan İSG profesyonelleri ile 2014 yılı içinde 6331 sayılı Kanun kapsamında çalışmalarını başlattığını, İSG profesyonellerinin çalıştırılma zorunluluğunun son tarihi olan 2016 Temmuz ayından önce eksik olan hastanelerde de profesyonellerin istihdamını sağlamayı planladıklarını kaydetti.
Yılmaz, sağlıklı ve güvenli iş ortamlarının oluşturulmasına yönelik mevcut çalışmaları sürekli olarak iyileştirme politikası çerçevesinde, iş kazaları ve meslek hastalıklarını en az seviyelere indirerek çalışan memnuniyetini üst düzeye ulaştırmayı hedeflediklerine dikkat çekti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.