Memur-sen’den, Avrupa Parlamentosu’na Tepki

Memur-sen Adıyaman İl Temsilcisi Nevzat Dişbudak, Avrupa Parlamentosuna (ap) Tepki Göstererek Açıklamalarda Bulundu.

Memur-sen’den, Avrupa Parlamentosu’na Tepki
banner230
Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Nevzat Dişbudak, Avrupa Parlamentosu’na (AP) tepki göstererek açıklamalarda bulundu.
Dişbudak, “AP’nin 1915 olaylarına dair karar tasarısını kabul etmesini kınıyor, bağlayıcı bir etkisi olmayan kararı yok hükmünde sayıyoruz.
Tarih bilimi yüzyıllardır sömürgeciliğe ve siyasi amaçlara alet edilmiştir. Bugün de küresel emperyalist projelere alet edilmektedir. Bilimsel dayanaklardan uzak ve yapay bir kurgu çerçevesinde türetilmiş iddialarla, ön yargılı yaklaşımlarla neredeyse bir asırdır, işlemediğimiz bir suçtan dolayı hüküm giydirilmeye çalışılmamız tek kelimeyle dayatmadır.
Ortak bağımsız tarih komisyonlarının kurulması önerisinin peşinen reddedilmesi ise, bu dayatmanın ve yalana sığınmanın göstergesidir. Türkiye, ilgili tarafları 1915 ve 1916 olaylarının incelenmesi için tarihî bir komisyon oluşturmaya resmî olarak davet etmesine karşın uzlaşmaz bir tutum sergilenmesi Türkiye’ye yönelik suçlamaların art niyetli olduğunu göstermeye yetmektedir. Türk-Ermeni meselesinin tarih biliminin konusu olması gerektiği açıktır. Bu gerçekliğe rağmen olayın ayrımcılığa pirim veren öfke ve nefreti tetikleyen AP’nin 1915 olaylarına dair karar tasarısını kabul etmesini kınıyor, bağlayıcı bir etkisi olmayan kararı yok hükmünde sayıyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE