14 Mayıs 2015 Perşembe 13:37
AK Parti Heyeti İş Dünyasıyla Buluştu
banner230
AK Parti Adana milletvekilleri ile milletvekili adayları, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, kent ekonomisine yön verenlerle bir araya gelerek, bugüne kadar kent için yapılan çalışmaları ve bundan sonra yapılması gerekenleri görüştüler. Tüm odaların katıldığı görüşmede, AK Parti heyetine, kentin sorunları ve beklentileri konusundaki görüşler ile çözüm önerileri anlatıldı.
AOSB Seyhan Salonu’nda düzenlenen toplantıya, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, ADASO (Adana Sanayi Odası) Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, ATO (Adana Ticaret Odası) Başkanı Atila Menevşe, Meclis Başkanı Tarkan Kulak, ATB (Adana Ticaret Borsası) Başkanı Şahin Bilgiç, Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, Kozan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Yağan, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can ile diğer yöneticiler katıldı.
AK Parti Heyetinde ise Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, milletvekili adayları Fatma Güldemet Sarı, Sadullah Kısacık, Talip Küçükcan, Mustafa Çalışkan, Asuman Tekin, Ramazan Demir, Kasım Pamuk, Mehmet Ay ile Hasan Berzan Toprak yer aldı.
"TEK AMACIMIZ VAR O DA ADANA"
AOSB Başkanı Bekir Sütcü, toplantının açılışındaki konuşmasında, ADASO, ATO ve ATB başkanlarımızla bundan bir ay önce bir araya geldiklerini anımsatarak, şunları söyledi:
“Adana’mızla ilgili, iş dünyamızla, sanayi ve ticaretle ilgili neler yapabiliriz diye düşündük. Yeni dönem milletvekili adaylarımıza beklentilerimizi sunalım istedik. Buradaki toplantımız üçüncüsü olacak. Yine hafta içinde Sanayi Odamızda da bir toplantı gerçekleştireceğiz. Burada samimi bir havada bir arada olmaktan çok mutluyuz. Ne mutlu ki hepimizin tek amacı var o da Adana’mızdır.”
Başkan Sütcü’nün ardından söz alan AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, tüm aday adaylarını tek tek tanıtarak, öz geçmişleri hakkında bilgiler sundu. Yeni, yeni dönemde yine Adana için el ele güzel çalışmalara imza atmak istediklerini söyledi.
AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, toplantıdaki sunumuna, kentin değerlerine dikkati çekerek başladı. Adana’nın, 2 milyon 149 bin nüfusu ile Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 2,8’ine sahip olduğunu belirten Ünüvar, AK Parti hükümetiyle birlikte Adana’ya son 13 yılda 19,5 milyar TL yatırım ve destek sağlandığını ifade etti.
Sağlık alanında ilçelere yapılan yatırımların en büyüğünün Adana kent merkezindeki Şehir Hastanesi olduğunu, inşaatın devam ettiğini anlatan Ünüvar, yeni stadyum, Sanayi Müzesi, Anavarza antik kenti kazıları, kente kazandırılan iki yeni üniversite, yeni Adalet Sarayı ve daha birçok yatırımlara dikkati çekti. Hükümet olarak bundan sonra yapacakları çalışmaları da anlatan Ünüvar, Ceyhan Eneji İhtisas Bölgesi, Yeni Karataş limanı, Adana Güney kuşak çevre yolu gibi birçok projenin Adana’ya yeni bir hayat vereceğini söyledi.
Ünüvar, Adana’nın dününün çok parlak, yarınının ise daha parlak olacağını kaydetti.
Toplantıda söz alan oda temsilcileri, yeni dönemde milletvekillerinden beklentileriyle ilgili görüşleri ile kentin sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini dile getirdiler.
"AEL ELE VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ"
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, seçimin memleketimize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulunarak, “ Seçim sonrası 14 Adana milletvekilimizin belli periyotlarla biz sivil toplum örgütleriyle bir araya gelmeleri arzusundayız. Hangi partiden ne kadar milletvekili seçilirse seçilsin bunların hepsinin seçimden sonra parti ayrım gözetmeksizin Adana için el ele vermelerini bekliyoruz” dedi.
Kıvanç, sorunlarının çözümünde kendilerine verilen destekten dolayı teşekkür ederek, şöyle devam etti:
“Ancak, bizim sanayide problemlerimiz bitmez aslında. Biz bu problemleri bir kitapçık halinde getirip sizlere takdim ettik. Yoksa biz burada saatlerce konuşuruz size zaman kalmaz. Şimdiden 7 Haziran seçimleri için başarılar diliyorum.”
ATO Başkanı Atila Menevşe, bu toplantının, Adana’da birlik ve beraberliğin sağlanması açısından çok büyük önem arz ettiğini belirterek, “Biz odalar olarak bir araya gelip kentimizin sorunları, beklentileri ve çözüm önerileriyle ilgili bir kitapçık hazırladık ve bunları sizlere takdim ettik. Bu bir nevi veri tabanı niteliği taşıdı. Bunan sonra sürekli güncellenecek ve sizinle her zaman diyalog halinde olacağız” dedi.
Menevşe, hazırlanan bu dosyada bulunmayan iki konu bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Bunlardan bir tanesi tarıma dayalı organize ihtisas bölgesi. Ziraatçı arkadaşlardan bu konu bize geldi. Mersin ve Antalya seracılığını Adana’da da yaşatabileceklerini ilan ediyorlar ve tarımdan beklenen verimliliği de yükseltmiş olacaklarını söylüyorlar. Bu konuya sahip çıkılmasını talep ediyoruz. ikincisi sayın Necdet hocamda bu konuyu biliyor zaten. Bu da Sağlık Serbest Bölgesi. Adana’da sağlık sektörü son derece gelişmiştir ve birbirleriyle de organize şekildedir.
Bir diğer konu da sizlerinde malumunuz Adana’da şehircilik anlamında son zamanlarda gerçekten eksiye dönen bir pozisyondadır. Diğer şehirlerle karşılaştırıldığı zaman ben Kayseri’ye çok sık gidiyorum, Konya’ya gidiyorum, Gaziantep’i görüyoruz şehircilik anlamında gerçekten Adana son 20-25 seneden beri diğerleriyle kıyaslanmayacak derecede çok durağan bir dönem geçirmektedir. Bunun ticaretin gelişmesinde, ekonominin gelişmesinde de eksi etki yaptığını görüyoruz. Bu konuda da iktidar partisinin Adana’ya pozitif görüşle bakmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki seçim Adana için Türkiye’miz için hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.”
Menevşe, AK Parti İl Başkanına teşekkür ederek, bugüne kadar kente gelen tüm bakanlarla oda yöneticilerinin bir araya getirilmesine vesile olduğunu sözlerine ekledi.
"ADANA PLAKASI GİBİ 1 NUMARA OLACAK"
ATB Başkanı Şahin Bilgiç, odanın çalışmaları ve yeni hizmet binası ile ilgili bilgiler verdikten sonra, şu anda gündemlerindeki en önemli konularından birinin iyi pamuk üretimi olduğunu söyledi. Bilgiç, “2020’ye kadar Türkiye ve Dünya çapındaki firmaların yüzde yüz iyi pamuk ve kaliteli pamuk kullanmayla ilgili projeleri var. Onun için biz üreticilerimizin daha iyi ve kaliteli ürün elde etmesiyle ilgili şuanda iki yıldır bir çalışma içerisindeyiz. Bunu üreticilerimize daha çok yayacağız” şeklinde konuştu.
Bilgiç, Adana Ticaret Borsası olarak Çukurova’ya hizmet etme noktasında milletvekilleriyle yakın diyalog içinde olduklarını vurgulayarak, “Tarımın başkentine yakışır bir şekilde el ele çalışacağız 7 Haziran seçimlerinden sonra vekillerimizle sorunlarımızı yukarıya rahatça taşıyacağımıza ve bunun ardından Adana’nın eski günlerine hatta daha da iyi günlere geleceğine inanıyorum. Adana plakası gibi Türkiye’de 1 numara olacaktır.”
ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ise, Adana’nın son desteklerden mahrum kalması nedeniyle il görüntüsünü ilçe görüntüsüne çevirdiğini belirterek, “Bunun bertaraf edilmesi için Bir devlet desteğinin, bir devlet elinin değmesi lazım. Bu anlamda 8 Haziran’dan itibaren ne yapılabilirse elbirliğiyle bize düşen de bir görev var ise bunu mutlak suretle yapmamız lazım. Artık burası bir cazibe merkezi olacaksa, vitrine iyi bir şeyler çıkartabilmek için vitrinin tertipli düzenli olması lazım. Hepimiz uçağı binen insanlarız uçak kalkarken veya inerken görüyoruz ki bir varoş görüntüsü. Bu görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması lazım. Bir ürün yapıyoruz ürünü servis ederken tepsinin temiz olması lazım. Bunun için sizlerin desteği olmadan bu işi yapabilmemiz mümkün değil” dedi.
Kulak, bir başka konunun SGK’nın işveren yükünü azaltılmasıyla alakalı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“ İşveren yükünün istihdamı nasıl azaltacağını hepimiz biliyoruz. Bu anlamda yine desteğinize ihtiyacımız var. İstişare toplantıları mutlaka düzenli olarak yapılmalı. Çünkü sizlerden alacağımız destekle biz daha fazla üretiriz. Sizin desteğiniz olmadan olmaz. Allah yolunuzu açık etsin.”
Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, kentin 4 odası olarak bir araya gelip kitapçık hazırladıklarını anımsatarak, “Sizlere başarılar diliyorum. İnşallah seçimden sonra nihai çözüm önerilerini müzakere etmek üzere yeniden sizlerle bir araya gelmek istiyoruz” dedi.
"KOZAN-KADİRLİ-OSMANİYE ARASI DUBLE YOL"
ATB Başkanı Sabahattin Yumuşak, AK Parti’nin ülkemize yaptığı hizmetlerin takdire şayan olduğunu belirterek, “ Gerek sağlıkta gerek ulaştırmada devrim niteliğinde hizmetler yaptığı malumunuzdur. Hükümetimiz barış sürecinde bütün sorunları ortak akılla çözmüştür. Aynı şekilde bizim sizlere kitapçık halinde verdiğimiz Adana sorunlarının da çözüleceğine inanıyoruz. iktidar milletvekilleri olarak diğer siyasi partilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak akılla ben değil biz mantığıyla çözülmesinde fayda görüyorum” diye konuştu.
Kozan ilçesinin sorunlarını beklentilerini dile getiren Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Yağan, ilçenin kalkınması için devletten destek değil, yol istediklerini söyledi. Yağan, “Kozan çıkmaz bir sokak. Kozan’ın Mansurlu yolunun Feke- Saimbeyli ve Kozan - Kadirli - Osmaniye yolunun duble yol olmasını istiyoruz. Tek istediğimiz de bu” dedi.
Yağan, hazine arazilerinin kullanımında şartların kolaylaştırılmasını isteyerek, “Ova arazileri orman kadastrosunda görünüyor. Bunların bir an önce orman kadastrosundan geçirilip kullanana satılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Toplantının ardından, katılımcılar hep birlikte akşam yemeğinde bir araya gelerek, oluşan sinerjiyi burada da sürdürerek, Adana üzerine sohbet ettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.