Nüfus Cüzdanını kaybettim. Yenisini nasıl çıkabilirim?

Nüfus Cüzdanınızı kayıp mı ettiniz? Yeni nüfus cüzdanınızı almak çok kolay. Nüfus Cüzdan Talep Belgesi İndir. Yapmanız gereken tek şey kendinizi ispatlayacak bir belge ile (Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi) nüfus müdürlüklerine müracaat etmek. tüm Ayrıntılar 17 Kasım 2016 tarihli haberimizde

Yararlı Bilgiler 17.11.2016, 13:13 17.11.2016, 13:14
Nüfus Cüzdanını kaybettim. Yenisini nasıl çıkabilirim?
Nüfus Cüzdanınızı kayıp mı ettiniz? Yeni nüfus cüzdanınızı almak çok kolay. Yapmanız gereken tek şey kendinizi ispatlayacak bir belge ile (Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi) nüfus müdürlüklerine müracaat etmek. tüm Ayrıntılar haberimizde.
 
Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmi belgedir. 

Yurt içinde nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması halinde cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerle aynı ise müracaat edilen her nüfus müdürlüğünden  nüfus cüzdanı alınması mümkündür. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde ise nüfus cüzdanı talepleri yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır. 

Yurt dışında ise dış temsilciliklerimiz tarafından düzenlenerek onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesi ile nüfus cüzdanı verilir. 

Nüfus cüzdanı talebinde bulunan ilgiliden nüfus müdürlüğünce veya Dış temsilcilikçe son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf istenir. 

Nüfus cüzdanı ergin olanların kendilerine, ergin olmayanların ise veli, vasi veya resmi vekillik belgesi ibraz edenlere imza karşılığında verilir.

Kaybedilen eski nüfus cüzdanları yeni nüfus cüzdanı alımı ile birlikte hukuken geçersiz hale gelmektedir.

Bakanlığımızca Kimlik Paylaşım Sistemi içersinde yer alan nüfus cüzdanı doğrulama servisinden kayıp nüfus cüzdanı sorgulaması veya kimlik doğrulama işlemlerinin yapılması uygulaması ile de nüfus cüzdanı kaybedenlerin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması amaçlanmıştır.
 

Kayıp Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi

Nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması durumunda; çalışılan kurum yetkilisince veya yerleşim ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenerek onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.

Ayrıca, nüfus müdürlüğü ihtiyaç duyulduğu takdirde ilgili kişiden kimliğini kanıtlayan bilgi ve belge de talep edebilir.

Kimliği kanıtlayan belge olarak aşağıdaki belgelerden birisi kabul edilir.

Uluslararası aile cüzdanı

Ehliyet

Pasaport

Memur cüzdanı

Avukat kimlik kartı

Basın kartı

Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi

Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu

Cüzdanını kaybeden kişinin belge ve bilgi ibraz edememesi veya ibraz edilen belgeden şüpheye düşülmesi durumunda ilgilinin ibraz edeceği fotoğraf ve nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgileri ile ilgili yurt dışında ise Türkiye’de kendisini tanıyanların adı, soyadı ve adres bilgileri ile nüfus müdürlüklerince yapılan tahkikatın olumlu sonuçlanması halinde; yurt içinde başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğünce, yurt dışında dış temsilciliğimizce nüfus cüzdanı talep belgesi düzenlenir.

Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi (PDF)

 

Yorumlar (3)
hasan cihangir kutnay 4 yıl önce
25018906090 no lu nüfus kağımı kaybettim
yunus emre 4 yıl önce
tc
42997256138 4 yıl önce
ömer hamail 21.11.2017 murattaşman hakkari 15.02.1981

Gelişmelerden Haberdar Olun

@