Yüzlerce yıllık geleneği yaşatan usta aşıklar; atışma, koçaklama, güzelleme, taşlama ve türkü dallarından sunacakları performansları ile 25 Ekim 2019 Cuma akşamı saat 19:30'da Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşacak.

Nevşehir Belediyesi yüzlerce yıllık bir geleneği yaşatan usta aşıklara "Sazıyla Sözüyle Aşıklarımız" programı ile ev sahipliği yapacak. Kars, Erzurum, Gümüşhane, Çorum ve Çukurova gibi Türkiye’nin farklı yörelerinden gelecek aşıklar, atışma, koçaklama, taşlama ve türkü dallarında birbirinden güzel eserlerini Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde seslendirecekler. Aşıklık geleneğinin yaşatılması ve bu geleneğin gelecek nesillere aktarması amacıyla gerçekleştirilecek olan "Sazıyla Sözüyle Aşıklarımız" isimli programın yönetmenliğini ise ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Uğur Demirci yapacak.

Gazeteciler Türk gecesinde doyasıya eğlendi Gazeteciler Türk gecesinde doyasıya eğlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla toplumun adeta dili olan aşıkların kahramanlık türkülerini de seslendireceği programda, aşıklık geleneği ile ilgili çeşitli bilgiler de verilecek.

25 Ekim 2019 Cuma akşamı saat 19.30’da başlayacak olan ve Türklerin binlerce yıllık kadim tarihinin günümüze değin kesintisiz aktarıldığı en önemli mecralardan biri olan âşıklık geleneğinin usta temsilcilerinin katılacağı programa Nevşehirlilerin büyük ilgi göstermeleri bekleniyor.