Hastane Borç Sorgulama

Hastane borç sorgulama işlemizini pratik bir şekilde E-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bu yazıda muayene katılım borcu olarak da bilinen hastane borçlarını internet üzerinden kolaylıkla nasıl öğreneceğinizi bulabilirsiniz.

Sağlık 07.01.2016, 15:35 07.01.2016, 15:36
Hastane Borç Sorgulama
banner230

Hastane Borcu Nedir?

Çeşitli sağlık sorunları sebebiyle hastaneye giden vatandaşlar muayene oldukları takdirde muayene katılım borcu adında bir borç ortaya çıkar. Muayene katılım borcu hastane borcudur. Bu borç vatandaşların muayene sırasında aldıkları hizmetin karşılığı olarak ortaya çıkan bir borçtur. Bu borçlar cüzi bir miktardır ve bu ücreti eczaneler almaktadır. İlaç alımları sırasında hastane borcu veya muayene katılım borcu olarak talep edilen bu miktarları öğrenmenin basit bir yolu var. ­Birçok alandaki işlemlerin rahatlıkla yapıldığı E-devlet kapısından hastane borç sorgulama işlemi de kolayca yapılmaktadır.

Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm sigortalı vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Hastane borç sorgulama işlemini yapmak için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

·         E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle bir E-devlet şifresine sahip olmalısınız.

·         Bu şifreyi edinmek için bir PTT şubesine gitmelisiniz.

·         PTT şubesine gittiğinizde cüzi bir miktar ücret ödeyerek nüfus cüzdanınız yardımı ile kolayca E-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

·         Şifrenizi aldıktan sonra yapacağınız işlem oldukça basit. Şifrenizin yazılı olduğu kağıtta bulunan internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

·         Bu adrese giriş yaptıktan sonra karşınıza “Kimlik Bilgilerimi Doğrula” butonu çıkacaktır. Bu adımda o butona tıklamanız gerekmektedir.

·         Butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada T.C kimlik numaranızın ve E-devlet şifrenizin yazılmasını istenen bir alan vardır. Bu alanlara doğru bir şekilde T.C kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girmelisiniz.

·         Gerekli alanları doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamalısınız.

·         Bu butona tıkladıktan sonra sistemin giriş sayfası karşınıza çıkacaktır.

·         Girmiş olduğunuz bu sayfada sol üst tarafta yer alan “e-Hizmetler” başlığını göreceksiniz. İşleme devam etmek için bu başlığa tıklamanız gerekmektedir.

·         E-Hizmetler başlığına tıkladıktan sonra alfabetik sıraya göre yazılan hizmet başlık ve alt başlıklarını göreceksiniz. Sayfayı aşağıya kaydırarak “Sosyal Güvenlik Kurumu” başlığını bulmalısınız.

·         Daha sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu”nun alt başlığı olan “Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler”i bulmalısınız.

·         Sorgulama işleminin son adımını gerçekleştirmek için; “Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler”i de bulduktan sonra altında yazan hizmet isimlerinden “4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama”yı tıklamanız gerekmektedir.

·         Karşınıza çıkacak sayfa “4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama” sayfasıdır. Bu sayfadan hangi tarihte nerede muayene olduğunuzu, hangi eczaneden ilaç aldığınızı ve hastane borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (7)
Kadir 3 yıl önce
Hastane borcu çok pahalı
Songül 2 yıl önce
Eczane borcumu nasıl öğrene bilirim
asddff 2 ay önce
eczane borcu çıkmaz zaten ilaç alınca hemen alıyorlar
enginkemalkatılmış 3 yıl önce
bayburt devlet hastanesine borcumvar
Yasar varliz 2 yıl önce
Borc
orhan kamacı 2 yıl önce
hasteneyenekadarborcumvarıdır
Zeynep uslu 2 yıl önce
Hangi hastenesi muyane olmuş

Gelişmelerden Haberdar Olun

@