Obama-Erdoğan Görüşmesi

Paris’te gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde ikili görüşmelerde oldu.Bunlardan biri de Obama-Erdoğan görüşmesiydi.Görüşmenin detayları haberimizde...

Politika 01.12.2015, 12:24
Obama-Erdoğan Görüşmesi
banner230

Paris’te gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Obama ile görüştü.Ortak kanaat Türk Rus ilişkilerinin diplomatik yollardan çözülmesi.

Yaklaşık 1 saat süren Erdoğan-Obama görüşmesi sonrası iki liderin açıklamalarından satırbaşları; 

Erdoğan: "Bizim derdimiz özellikle bu işin diplomatik başlıklar içerisinde neticeye kavuşturulmasıdır.Bölgedeki gerilimler her iki tarafa da zarar verir.Derdimiz bundan zararla çıkmak değil, tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmaktır.Bir diğer adım ise Suriye'deki yönetimin geçici bir hükümetle özellikle Viyana süreci olarak adını verdiğimiz bu çalışmların başarılı bir neticeye dönüştürülmesidir.Bayırbucak'ta DAEŞ yok. Suriye'de verilen mücadelenin detayları üzerinde durduk. Rusya ile yaşananları değerlendirdik. Rusya konusundan diplomasiden yanayız.Tansiyonun düşürülmesinden yanayız."

Obama: "Türkiye ile Rusya'nın Rus savaş düşürülmesinin ardından birlikte nasıl çalışabileceğini görüştük. Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz. Gerginliklerin azaltılmasını diplomatik yollarla sorunların çözülmesini konuştuk.Putin'e de söyledim gerilimi arttırmanın anlamı yok. DAEŞ'in püskürtülmesi en büyük arzumuz"

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@