CHP, Hepatit C hastalarının ilacı oldu

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kamil Gülmez ve yönetiminin girişimleri sonucunda SGK’nın ödemediği hepatit C ilacının parası artık kurum tarafından ödenmeye başlandı.

Politika 15.12.2016, 13:11
CHP, Hepatit C hastalarının ilacı oldu
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Gülmez, AK Parti Nevşehir Milletvekillerinden birinin söz konusu ilacın hastalğın tedavisinde kullanılamayacağını belirtmesine karşın özellikle CHP Kayseri Milletvekili Dr. Çetin Arık ile birlikte yaptıkları girişimler sonucunda hepatit C hastalarının İrlanda menşeli ilacı kullanmaya başladıklarını dile getirdi.

Gülmez, “Ülkemizde Hepitat C hastalığı bir hayli yaygın durumda. Ancak ilimizde bu oran daha da yüksek. Özellikle belli kasabalarımızda bu oran daha yüksek. Hepatit C hastalığının şu ana kadar belirli bir ilacı yok. Son 3 yıl içerisinde İrlanda menşeli bir ilaç bu hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ama pahalı olduğu için vatandaş kolay kolay bu ilacı alıp kullanamıyor. Bu ilacın bir kutusu 40 bin TL. Hastanın tedavi olabilmesi için bu ilaçtan 3 kutu kullanması gerekiyor ki 120 bin TL ödemesi gerekiyor. Ekonomik durumu olmayan insanlarımız bunu alamıyorlar. İlacı alamayanlar 6 ay içerisinde karaciğer nakli olması gerekiyor ya da hastalık Siroz’a dönüyor. SGK bu ilacın parasını ödemiyordu. İnsanlarımız bize gelip bu sorunlarını anlattılar. Bizde öncelikle bu ilacın bu hastalığı geçirip geçirmediğini araştırdık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Hakan Şertürk hocamızla görüştüm. Bu işin uzmanlarından biri kendisi. İlacn % 98 oranında hastalığı tedavi ettiğini söyledi. Yine Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Özbakır ile de görüştüm. O da aynı şeyleri söyledi. Ben bunun üzerine AKP Nevşehir Milletvekillerinden biriyle görüştüm. 05 Ocak 2016 tarihinde saat 11.00 sıralarında. Milletvekili bana bu ilacın hastalığı geçirmediğini söyledi. Bu yüzden bu ilacın SGK tarafından ödenemeyeceğini söyledi. Bu görüşmenin ardından CHP Kayseri Milletvekili Dr. Çetin Arık ile de bir görüşme yaptım. Kendisi meclis sağlık komisyonunda olduğunu, bu konuyu sağlık komisyonunda ve mecliste gündeme getireceğini söyledi. Gerçekten de konuyu gündeme getirdi ve hatta konuşmasının bir videosunu da bana gönderdi. TBMM’de 10 hepatit C hastasına ve doktorlara bu konuda hazırlanan bir tişörtü de giydirerek İnsan sağlığı mı önemli para mı önemli başlığı altında bir konuşma da yaptı. Netice de bizim girişimlerimiz sonucunda 15 Haziran 2016 tarihinden itibaren bu ilaç SGK’dan ödenmeye başlandı. Bu girişimlerimizin ardından çok sayıda bizlere teşekkür telefonları geldi. Tabi bu durum bizleri de mutlu etti. İnsan sağlığının para’dan daha değerli olduğunu bir kez daha ortaya koymuşta olduk” dedi. 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@