Yaşama Yol Ver "Minik 112" Uygulama Kapsamında Okullar Ziyaret Ediliyor

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan Yaşama Yol Ver Medya Kampanyası Minik 112 Uygulaması projesi kapsamında

Nevşehir 12.04.2018, 10:56
Yaşama Yol Ver "Minik 112" Uygulama Kapsamında Okullar Ziyaret Ediliyor
banner230

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan Yaşama Yol Ver Medya Kampanyası Minik 112 Uygulaması projesi kapsamında, 2018 yılı içerisinde Nevşehir Merkez ve İlçelerine bağlı kasaba ve köylerde bulunan Anasınıfı ve İlkokul 3. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak Miniklerin Acil bir durumda karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak amacı ile başlatılan okul ziyaretleri devam ediyor.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ortak olarak düzenlenen Minik 112 Uygulama Projesi kapsamında yürütülen eğitimler Nevşehir İlinde yaygınlaştırılarak standart bir uygulama haline getirildi. Çocuklarla kolay iletişim kurabilen, konuya hâkim 112 Sağlık Personeli ile uygulama kapsamında okullara belli bir plan dâhilinde ambulans ile giderek eğitimler veriliyor.

İlk olarak çok amaçlı salonda toplanan öğrencilere 112 personeli tarafından projeksiyon yardımı ile sunum yapılarak İlköğretim çağındaki çocukların 112 Acil Yardım Hattı hakkında bilgi seviyelerini arttırmak, Acil Sağlık problemlerinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek, Olağan dışı durumlarda davranış becerilerinin geliştirilerek, yaralanma sayıları ve kazalara bağlı ölümleri azaltmak, 112 Acil Çağrı hattına yapılan gereksiz aramaları azaltmak, Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi düzeyini arttırmak amaclı eğitimler verildi.

Daha sonra Toplu olarak okul bahçesine alınan öğrencilere Okul bahçesinde park eden ambulans ekipmanları ile nasıl kullanıldığı çocuklara görevli tarafından anlatılarak tanıtıldı, çocuklar ambulans içerisine alınıp ambulansın içini daha yakından görmeleri sağlandı. Öğrencilere 112 yeleği giydirildi, kalıcı bir anı olsun diye hatıra fotoğrafları çekildi. Bu kapsamda 31 okul ziyaret edilerek 2333 öğrenciye ulaşıldı. Eğitim sonunda sevgili öğrencilerimize Yaşama Yol Ver temalı broşür, kalem-silgi-etiket seti, not defteri ve boyama kitabı dağıtıldı.

Devam eden aylarda proje kapsamında İl genelindeki diğer ilçe, kasaba ve köylerdeki öğrencilere de ulaşılması planlanmaktadır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@