ÖĞ-DER ders kitaplarını inceledi

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) ilk orta ve lise dereceli okullarda okutulan ders kitaplarını gerek içerik ve gerekse görsel açıdan inceledi.

Nevşehir 17.10.2018, 13:17
ÖĞ-DER ders kitaplarını inceledi

NEVŞEHİR(MHA) Ders kitaplarında önceki yıllara göre daha az hataların olduğu görüldü. Ders kitaplarında hataların azalmasında ÖĞ-DER tarafından önceki yıllarda Millî Eğitim Bakanlığına sunulan Ders Kitabı İnceleme Raporlarının etkisi olduğu belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ÖĞDER Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Aydemir, “ÖĞ-DER Genel Merkezi tarafından organize edilen 3. kitap inceleme toplantısı Ankara Batıkent Birikim Koleji'nde yapıldı. Genel Merkez tarafından görevlendirilen 20 öğretmen tarafından yapılan kitap inceleme çalışması 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı. İki gün süren çalışmanın ardından ders kitaplarında eskiye oranla daha az hatalara rastlandığı vurgulandı. Ders kitaplarını inceleyen komisyonun kitap incelemedeki kriterlerinden biri de kitaplardaki içerik ve görsellerin millî ve manevi değerlere uygun olup olmamasıydı.

ÖĞ-DER'in 3. Kitap İnceleme Raporu önümüzdeki günlerde tamamlanıp, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere eğitim çevrelerine ulaştırılacak çalışma öncesi bir açıklama yapan Genel Başkan Hamdi Sürücü, kitapların öğrencilerin en önemli malzemesi olduğunu ve bu ders kitaplarının doğru bir şekilde hazırlanması gerektiğini vurguladı. Sürücü şunları söyledi: "Kitaplar ne kadar doğru hazırlanıyor? Bu kitaplarda verilen konular bizim ahlâkımıza ne kadar uygun veya ne kadar aykırı bu tespit ediliyor mu? Bizler çalışmalarımızda bunu da ortaya koymak istiyoruz. ÖĞ-DER'in hazırladığı eğitim raporu, kitap inceleme raporu ya da basın açıklamalarının Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde bir karşılığı olduğunu düşünüyorum.

İnşallah ÖĞ-DER'in yaptığı bu çalışmalar gençlerimizin ülkesine ve milletine hayırlı nesiller olarak yetişmesine vesile olur. Bu çalışmaya gönüllü katkı sunan öğretmen kardeşlerimize de teşekkür ederim" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@