AFAD ve NEVÜ Amatör Telsizcilik Kulübünden Bilgilendirme Etkinliği

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla Nevşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Amatör Telsizcilik Kulübü işbirliğinde üniversite personeli ve öğrencileri bilgilendirildi.

Nevşehir 05.03.2019, 15:59
AFAD ve NEVÜ Amatör Telsizcilik Kulübünden Bilgilendirme Etkinliği

Nevşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Amatör Telsizcilik Kulübü tarafından, deprem ve afet bilincinin aktarılması, acil durumlarda telsiz haberleşmesinin önemine dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi. Üniversite merkez kampüsünde düzenlenen etkinliğe, Nevşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ömer Kaman, NEVÜ Genel Sekreteri Nihat Çavuşoğu, NEVÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ümit Eğribaş, NEVÜ Amatör Telsizcilik Kulübü akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Cüneyt Bağdatlı, AFAD ve Amatör Telsizcilik Kulübü gönüllüleri, üniversite öğrencileri ve personel katıldı.

1-7 Mart Deprem Haftası olması nedeniyle toplumu ve öğrencileri bilinçlendirmeyi ve duyarlılığın arttırılmasını hedeflediklerini belirten AFAD İl Müdürü Ömer Kaman ise,  7/24 esasına göre olası afet ve acil durumlara hazırlıklı olduklarını belirtti. Kaman daha sonra AFAD personeli ile birlikte katılımcılara olası durumlara karşı kullanılan; enkaz altı kameralı görüntüleme sistemi, el hiltisi, hidrolik kesme-ayırma cihazı,  beton kesme cihazı, şarjlı hilti (matkap), aydınlatma cihazı, destek malzemeleri, hızarlı beton ve ağaç kesme cihazı, tilki kuyruğu, elektrikli ve şarjlı fan sistemi, sürüngen yakalama aparatı, şarjlı spiral, şarjlı ve manüel kesme-ayırma cihazı, havalı kaldırma yastığı, hidrolik basınçlı beton kırıcısı, hortumlu fan sistemi, jeneratör, enkaz altı dinleme cihazı, 8x8 amfibik araç, dağcılık malzemeleri, drone ve benzeri araç ve gereçlerin tanıtımını yaparak, kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

NEVÜ Amatör Telsizcilik Kulübü akademik danışmanı ve aynı zamanda 1991 Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu yararına çalışan bir Dernek olan ve Türkiye’de 56 Şubesi bulunan, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Nevşehir Afet ve Acil Haberleşme Birimi Şube Başkanı Dr. Öğr. Üyesi M. Cüneyt Bağdatlı ise “Biz amatör telsizciler olarak, herhangi bir olağan üstü durumlarda telekom sistemlerinin çekmediği veya yoğunluktan dolayı meşgul olduğu durumlarda telsizlerimizle haberleşme irtibatını sağlayarak devletimizin birimlerine haberleşme desteği sağlıyoruz. Bu telsizleri kullanabilmek için öncelikle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik sınavlarına katılarak telsiz kullanım ruhsatı alıyoruz. Bu belge olmadan kişi veya kişilerin telsiz taşıması ve kullanması kanunen yasak” diye konuştu.

Ayrıca tanıtıcı ve bilgilendirici broşürlerin dağıtıldığı etkinlikte,  AFAD Başkanlığı tarafından yürütülen ‘O Kahraman Benim, AFAD Gönüllüsü Ol’ kampanyası kapsamında gönüllü olmak isteyenlerin kayıtları alındı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@