Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni çipli kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Peki yeni çipli kimlik kartı nasıl alınır? Vatandaşlar, online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları

Genel 20.02.2017, 20:45
Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?

YENİ ÇİPLİ KİMLİK KARTI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Yeni çipli kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Peki yeni çipli kimlik kartı nasıl alınır? Vatandaşlar, online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları 'https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx' adresinden öğrenebilecek. Başvuru sırasında nüfus müdürlüğü personeli, başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarasını sorgulayacak, ardından kimlik kartı bilgileri ve son aldığı kimlik kartı bilgilerini kontrol edecek. İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı vb. belgeler ile son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik bir adet fotoğraf istenecek. Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem sol içi alınacak. Onbeş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıl olacak.

Randevunuzu Alın

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu için randevunuzu alın, zaman kazanın...

Belgelerinizi Hazırlayın

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu için nüfus cüzdanınız veya kimlik kartınız ile birlikte son 6 ay içerisinde çekilmişbiyometrik fotoğrafınızı getirmeniz yeterli...

AİLE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bireysel başvuru yanında aile olarak gelen vatandaşlara başvuru alma işlemi yapılabilecektir. Aile Başvurusu seçeneği seçildiğinde başvuran kişinin eş ve çocukları listelenecek, başvuran kişi ile aynı iletişim ve yerleşim yeri bilgileri ekranda gösterilecek ve seçilen kişi bilgileri sorgulanacaktır. Böylece aile fertlerinin başvurularının daha hızlı bir şekilde alınması sağlanacaktır. 
 

KİMLİK KARTI BEDELİ

Kimlik kartı bedeli Değerli Kağıtlar Kanunu uyarınca Maliye Bakanlığınca belirlenmektedir. 2017 yılı Kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı düzenleme nedenine göre başvuru sırasında tahsil edilecektir. Alınan kimlik kartı bedeli başvuru belgesinde yer aldığından ayrıca makbuz verilmeyecektir. 
 

TESLİM İŞLEMLERİ

Kimlik Kartları, zarfların üzerinde yazılı olan adrese PTT kargo tarafından götürülecek ve kart sahibi ya da başvuru sırasında beyan edilen kişiye teslim edilecektir. Kimlik kartı teslim edilirken, eski nüfus cüzdanı / kimlik kartı geri alınmayacak ancak Genel Müdürlük tarafından geçersiz hale getirilecektir. 
 

PIN BLOKESİ KALDIRMA İŞLEMİ

Nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOSK veya Kart Erişim Cihazı (KYKEC) ile PUK kullanılarak PIN blokesi kaldırılabilecek, PIN ve Kişisel Mesaj değiştirilebilecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@