Yozgat Valisi Yurtnaç, tarihi Roma Hamamı’nı inceledi

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Sarıkaya ilçesinde bulunan tarihi Roma Hamamı kalıntılarında incelemelerde bulundu.Yozgat Valisi Yurtnaç, Sarıkaya’da Yozgat’ı dışarıya açmaya vesile olacak önemli bir değer olduğunu belirterek, "Burada yüzlerce,...

Yozgat Valisi Yurtnaç, tarihi Roma Hamamı’nı inceledi
banner230
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Sarıkaya ilçesinde bulunan tarihi Roma Hamamı kalıntılarında incelemelerde bulundu.
Yozgat Valisi Yurtnaç, Sarıkaya’da Yozgat’ı dışarıya açmaya vesile olacak önemli bir değer olduğunu belirterek, "Burada yüzlerce, binlerce yıllık bir tarihi eser ve güzel bir sıcak su var. Yani, ’Su akar Türk bakar’ lafı burada da kalmış. Su akıyor bizler de bu zamana kadar bakmışız. Yapılacak çok iş var ancak devlet ayakta karar vermez, ortak akıl oluşturmak için planlama yapar. Bu planlama çerçevesinde de yapılacak şeyler ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilir" dedi.
Sarıkaya Roma Hamamı’nın çok önemli bir değer olduğunu vurgulayan Vali Yurtnaç, "Yapacak çalışmalarla dünyanın birçok yerinden turist çekebilecek bir tarihi bir eser. Ama bu şekilde turist çekemeyiz. Roma Hamamı’ndaki şuan ki görüntü bir köyü anımsatmaktadır. Biz, burayı bir değer haline getirmeye çalışacağız. Buraya bir master plan yaptıracağız. Master plan deyince, ’Teorik işler ortaya çıksın’ demesin kimse. Master plan, bizim kısa, orta ve uzun vadede ne yapacağımızı, ne planlayacağımızı, buraya ne gibi tesisler yapılacağı ve suyun nasıl kullanılacağı konusunda uzmanlar tarafından yani arkeologlar tarafından, mimarlar, tarihçiler tarafından bize oluşturulacak bir yol haritasıdır. Bu yol haritası şu anda Sarıkaya’da düğmeye basacağımız konu. Yol haritamız çıktıktan sonra çalışmalara başlayacağız" diye konuştu.
Öncelikle Roma Hamamı’nın gece ışıklandırılması için Kaymakam Yasin Özcan ile görüştüğünü dile getiren Yurtnaç, "Burayı güzelce bir ışıklandıralım istiyoruz. Roma Hamamı’dır, Hattuşaştır, burayı bir hat üzerine bağlayıp, bir değer olarak Yozgat’a ve Sarıkaya’ya kazandırarak ilk hedef iç pazar olmak üzere sergileyip ayağa kaldıracağız. Dış pazarda ise burayı ulusal ve uluslararası fuarlarda görsellerle, tanıtım filmleri ile tanıtacağız" ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE