Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deprem, hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Her ne kadar teknoloji gelişse ve bizler depreme karşı önlem aldığımızı düşünsek de, gerçekleşen bir depremin şiddetini önceden tahmin ederek buna yönelik hareket etmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Yararlı Bilgiler 31.01.2017, 14:32
Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında

Deprem, hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Her ne kadar teknoloji gelişse ve bizler depreme karşı önlem aldığımızı düşünsek de, gerçekleşen bir depremin şiddetini önceden tahmin ederek buna yönelik hareket etmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Her yıl dünya çapında pek çok insan, doğal afetlerin en korkuncu olan deprem sonucunda hayatını kaybetmektedir. Hep en beklenmedik zamanda ortaya çıkan deprem, zaman içinde daha az zarar vermeye başladıysa da, halen tehlikeli bir durum olma özelliğini korumaktadır. Ülkemiz tektonik bakımdan bir deprem ülkesidir ve bu nedenle de depreme karşı her zaman hazırlıklı olmak gerekmektedir.

Deprem ve Götürdükleri

Konutların yıkılması dışında depremin daha pek çok olumsuz yönü bulunmaktadır. Özellikle tektonik hareketler sonucunda zehirli gazların yeryüzüne çıkması, boru hatlarının kırılması sonucunda tehlikeli maddeler nedeniyle yangınlar meydana gelmesi, zeminde ortaya çıkan çökme sonucunda doğada ekolojik bir dengesizlik yaşanmaya başlaması, nükleer santrallerin bulunduğu bölgelerde zararlı düzeye erişen radyasyon sızıntısının yıllara yayılarak zarar vermesi, enkazda bulunan ve kurtarılamayan kişilerin suda boğulma riski taşıması, elektrik ve doğalgaz nedeniyle meydana gelebilecek felaketler, kanalizasyon sistemlerinde sızıntı meydana gelerek sağlık için hijyenik olmayan mikroplu bir hava ortaya çıkması, bu olumsuz yönler arasında ifade edilebilir.

Deprem İçin Önlem Nasıl Alınmalı?

Henüz depremin olacağını haber veren bir cihazın mevcut olmaması, elbette ki deprem için önlem konusunda bir miktar sorun teşkil etmektedir. Depremin zamanının tespiti gerçekleşemiyor ise, genel anlamda bir hazırlık yapmak gerekmektedir. Fakat bu hazırlığın ilk evresi can kaybını önlemek olmalıdır. Bu nedenle de zorunlu deprem sigortası, her vatandaş tarafından yaptırılması gereken önemli bir sigortadır. Yalnızca can kaybı değil, mal kaybı durumları için de oldukça etkili çözümler sunan bu sigorta deprem sonrasında hem çevresel hem içsel, psikolojik enkazı kaldırmada size yardımcı olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Deprem sigortası, depremden sonra ortaya çıkan herhangi bir başka doğal afet (tsunami, heyelan vs.) durumlar ile, depreme bağlı ortaya çıkan patlama ve yangın gibi durumlar için yaptırılması gereken, maddi zararlarınızı karşılayan bir çeşit akit olarak düşünülebilir. Genel olarak zorunlu deprem sigortası kapsamına giren konular; bina dış duvarları, iç duvarları, tavan, merdivenler ve taban, asansör, apartman boşluğu gibi, kısacası konutunuzun yer aldığı binanın korunması için maddi olarak destek veren bir hizmettir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

ZDS, belli bir ücret karşılığında kolaylıkla yaptırılabilmektedir. Ülkemizde, DASK adı altında sunulan bu hizmetten yararlanmak için birtakım bilgi ve belgeler gerekmektedir.  Herhangi bir hatalı bilgi verilmemesi oldukça önemlidir ve bu hususta oldukça dikkatli hareket edilmelidir. Öncelikle sigorta yaptıracak olan kişinin kişisel bilgileri, sigorta yaptırılacak olan binanın adres, tapu ve diğer bilgileri, sigortalanacak dairenin ise yüzölçümü ve kullanım amacı belirtilerek belgeler düzenlenmelidir. Online olarak da gerçekleştirilebilecek bu işlemler hakkında Dask resmi sitesinden de detaylı bilgi alınabilir.

Zorunlu deprem sigortası fiyatları, sigorta kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bu sigorta devlet güvencesinde vatandaşlara sunulur. Hazırlanan belgeler kapsamında bir yıllık poliçe düzenlenir. Poliçede sunulan aylık ödeme bedelleri, vatandaşın maddi gücünü aşmayacak şekilde düzenlenmektedir. Aynı zamanda 2007 yılından sonra inşa edilmiş olan binalar için % 10 prim indirimi de uygulanmaktadır. Zorunlu deprem sigortası fiyatları ile ilgili, yine web sitesinden detayları öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda kişi, prim hesaplamasını da kendisi yapabilmektedir. Hangi hizmet karşılığında ne kadar ödeme yapması gerektiği bilindiğinde, prim hesaplama işlemi online şekilde yapılabilir.

Dask ya da ZDS, tamamen kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması amaçlanarak düzenlenmiş olup, ticari bir alım satım değildir. Siz de DASK sigortası yaptırabilir ve zorunlu deprem sigortası hesaplama yöntemi sayesinde prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Prim Hesaplama Nasıl Yapılır?

Dask.gov. tr adresi üzerinden prim hesaplama bölünme tıklandığında, açılan yeni sayfada sigorta bedeli hesaplama bağlantısı açılacaktır. Buradan binaya ait özellikler girildiğinde, toplam sigorta bedeli ve aylık sigorta primi görüntülenebilmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@