İzinsiz Gönderilen SMS, E-Posta Ve Sesli Aramalar Nasıl Şikayet Edilir?

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren yeni E-Ticaret Kanunu’na göre firmaların tüketicilere izinsiz reklam mesajı göndermesi yasaklandı ama SMS ve e-posta tacizi maalesef son bulamadı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izinsiz mesajları şikayet etmek isteyen tüketiciler için “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi”ni de hayata geçirdi.

Yararlı Bilgiler 30.11.2017, 15:56
İzinsiz Gönderilen SMS, E-Posta Ve Sesli Aramalar Nasıl Şikayet Edilir?
banner230

Öncelikle http://tiss.gtb.gov.tr/ adresine girip, TC Kimlik numarası, doğum tarihi ve cep telefonu numaranızı girerek, sisteme kayıt oluyorsunuz. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunun sisteme girilmesinin ardından, site üzerinden şu işlemleri yapabiliyorsunuz: Kısa mesaj (SMS) şikayeti yap, Sesli arama şikayeti yap, E-posta şikayeti yap ve Şikayet durumunu takip et. Yapmak istediğiniz şikayeti seçtikten sonra, sizden e-posta adresiniz, açık adresiniz gibi temel bilgileriniz isteniyor. Şikayet bölümünde, ticari elektronik iletiyi gönderene 1 Mayıs 2015 tarihinden önce mal veya hizmet teminine yönelik işlemler sırasında iletişim bilgilerinizi verip, vermediğiniz ve iletinin, temin etmiş olduğunuz mal veya hizmete ilişkin kullanım, bakım ve değişikliğe ilişkin olup, olmadığı soruluyor. Bu sorulara cevap “evet” veya “hayır” diye cevap verdikten sonra size ileti gönderenin telefon numarası, iletinin başlığı, ve iletinin tarihi ve saati bilgisini girmeniz gerekiyor.

Şikayetinizin konusunu seçtikten sonra sisteme size gelen ticari elektronik iletinin ekran görüntüsünü (jpg/png/gif) yüklemeniz isteniyor. Bu işlemin ardından gelen ticari elektronik iletinin tam içeriğini yazarak, şikayet başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletilen şikayet formunuzun sonucunu açık adresinize tebligat olarak veya e-posta yoluyla alabiliyorsunuz. Başvuru sonucunu http://tiss.gtb.gov.tr/ adresinde yer alan“Şikayet durumu takibi” bölümünde de görebiliyorsunuz.

Yorumlar (2)
Perihan Liman 11 ay önce
Vodafone tarafından sürekli aranmaktayım artık çok rahatsız oluyorum defalarca istemediği söylememe rağmen.Gereğini yapmanızı rica ediyorum.
Serdar ilhan 11 ay önce
Vodofone tarafından günün olur olmaz saatlerin ısrarla aranmaktayım ve bu aramalar artık taciz boyutuna ulaştı araç kulanırken uyurken toplantıdayken benzer bircok aktivitede işte sürekli arıyorlar defalarca aranmak istemediğimi söylememe rağmen ısrarla arıyorlar yetkililerden yardımcı olmalarını rica ediyorum lütfen.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@