10 Aralık 2015 Perşembe 09:42
Etkileyici Sözler
banner230

Etkileyici sözler kullanmak, hem sözlerin içerdikleri derin anlamlarla hem de kısa ve öz bir anlatımla okuyanların zihnini açarak, pek çok biçimde yol gösterici olan etkili bir iletişim yöntemidir. Bu anlamda öne çıkmış tarihi bir kişiliğin, sanatçının, siyasetçinin veya edebiyatçının ağzından çıkmış etkili sözler, okuyanların düşünce dünyasını zenginleştirmesinin yanında, toplumlara iyiyi ve güzeli göstermesi açısından da ziyadesiyle önemlidir.

Karşı tarafı etkisi altına alan sözler kullanarak hem düşüncelerimizi istediğimiz şekilde en ideal cümlelerle karşımızdakilere aktarabilir; hem de dinleyenlerin yaşama bakış açımızla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayabiliriz.

Sosyal Medya ve Etkileyici Sözler

İnsanların duygu ve düşüncelerini çeşitli süzgeçlerden geçirdikten sonra dışa vurdukları sosyal medya, etkileyici sözler kullanımının en yoğun olduğu alanların başında gelmektedir. İnsanlar; beğendikleri bir romanın vurucu bir cümlesini, hayranı oldukları şarkıcının parçasında geçen etkilendikleri bir bölümü, takip ettikleri bir filozofun insanlığa dair söylediği büyük bir lafı veya siyaseten yakın oldukları bir politikacının dünyayı değiştiren bir sözünü takipçileriyle paylaşarak olumlu veya olumsuz bir geri dönüş beklemektedir.

Sosyal medyada böylesi paylaşımlarda bulunmak kimi zaman beklenmedik sonuçlar da doğurabilir. Zira alıntı yapılan kişi, kimilerinin hayranlık duyduğu bir figürken; kimileri tarafından nefret ediliyor olabilir. Özellikle çok kutuplu bir yapıya sahip olan ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bu durum, çoğu zaman sert tartışmalara yol açmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için toplumsal hassasiyetleri de gözeterek paylaşım yapmak gerekmektedir.

Etkileyici Sözler Paylaşım Sebepleri

İnsanları gerek gündelik yaşantılarında gerekse sosyal medya hesaplarında etkileyici sözler paylaşmaya yönlendiren sebeplerin başında, sözün sahibine karşı duyulan hayranlık gelmektedir. Bununla birlikte:

·         Birbirinden önemli şahsiyetlerin ağzından çıkan etkileyici sözleri insanlar, beğenilme kaygısıyla takipçilerine sunmaktadır.

·         Sözün yaratacağı etkinin, insanların fikirlerini değiştirerek toplumu kendisi için daha iyi olana yönlendirme isteği, efsanevi nitelikte sözlerin paylaşımı noktasında önemli bir etmendir.

·         Bunun yanında topluma mal olmuş kişileri, henüz o kişilerle tanışma fırsatı bulmamış takipçilerle buluşturma isteği de etkili sözleri sosyal medyada paylaşma açısından önem arz eder.

Bununla birlikte yaptıkları ve söyledikleriyle dönemlerine damga vurmuş şahsiyetlerle kişilerin kendilerini özdeşleştirmesi de bu tip paylaşımlarda öne çıkan sebepler arasındadır.

Birbirinden etkili sözleri çeşitli kanallarla inşaların beğenisine sunabiliriz fakat asıl olan bu sözlerin içeriğini özümseyerek, ne anlama geldiği konusunda kafa yorduktan sonra davranışlarımızı buna göre şekillendirmek ve dünyayı yaşanılır bir hale getirmeye çalışmaktır.   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.