07 Aralık 2015 Pazartesi 09:57
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Sorgulama
banner230

EKB sorgulama işlemleri, belgenizi takip amaçlı yapılan bir uygulamadır. Bu belge, binalarda enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak amaçlı verilmektedir. Bir binanın en az enerji harcamasına yönelik yapılan uygulamalardır. Binalardaki yalıtım özellikleri, ısıtma durumu, sera gazının salınımı, soğutma durumu gibi bilgiler bu belgede yer almaktadır. Bu belgenin temel amacı çevreyi korumak ve enerji israfını en aza indirmektir. Enerji Verimliliği Kanunu düzenlemeleriyle, yasalaştırılmıştır. Evlerinizde kullanılan elektrikli aletlerde olduğu gibi, binalarınızda da enerji tasarrufu yapılabilmektedir. Harflerle belirleme durumu söz konusudur. A sınıfı en verimli seviye olarak bilinirken, G sınıfı en düşük verime sahiptir. Enerji Kimlik Belgesi bu durumu ifade etmeye yarayan belgedir.

EKB Almak İçin

 • ·         Yeni yapılan binaların verimleri en düşük olarak bile düşünülse, C sınıfı olmak zorundadır. Eğer bir bina inşa ediliyorsa dikkat edilmesi gereken konu, binanın enerji sınıfının nasıl olduğu olmalıdır. Eğer C sınıfından daha düşük bir verime sahipse, kanunen iskan ruhsatı alınması gereklidir.
 • ·         Eski binalar için EKB sorgulama işlemleri yaptırmak zorundasınızdır. Bu belgelerde sınıfları belirleyecek durum, ısıtma-soğutma donanımının kullanışlılığı, ısı yalıtımı, aydınlatma gibi özelliklerdir. Bu değerlendirmeler yapılarak, Enerji Kimlik Belgesi temin edilebilmektedir. Eski binalar için 2017 yılına kadar süre belirlenmiştir. Bu süreye kadar EKB alımı yapmak zorundadırlar.
 • ·         Enerji belgesi vermek için görevlendirilen kişiler, yetki belgesini almış olmalıdır. Ayrıca meslek odasından alınmış SMM belgesine sahip olması gerekmektedir. Firmanın kadrosunda EKB uzmanı çalışıyorsa, Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketi tarafından EKB belgesi verilebilir.

Hangi Yapılar İçin EKB Gerekmez?

 • ·         Eğer üretim faaliyetlerini sanayi alanlarında gerçekleştiren bir bina ise EKB sorgulama yapılması gerekmez.
 • ·         İki yıl ya da daha az bir süre için kullanılması amaçlanan binalar için belge alınması gerekmez.
 • ·         50 metrekareden daha az bir alana sahip olan binalar için belge almak gerekmez.
 • ·         Seralar, için EKB talebinde bulunulması zorunlu değildir.
 • ·         Atölyeler için de EKB bulundurulması zorunlu tutulmamıştır.
 • ·         Cephanelik, ardiye, depo, ahır gibi binalar için EKB bulundurulması zorunlu değildir. Bu yapılar münferit olarak inşa edilmişlerdir.
 • ·         Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatının sahip olduğu binalar için EKB gerekli değildir.
 • ·         Toplam inşaat alanı 1000 metrekareden az olan binalar için de gereksiz görülmüştür.

Bunlar dışında kalan her bina için, Enerji Kimlik Belgesi bulundurulması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi verme yetkisine sahip olan firmalardan talep ederek, bu zorunluluğu düzenleyebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enerji Kimlik Belgesi EKB 2016-01-25 03:18:16

enerji kimlik belgesi - ekb nedir ?

enerji kimlik belgesi (ekb) bu yönetmeliğe göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimleri ile ilgili bilgileri içeren belgedir. bu belgeye enerji kimlik belgesi – ekb denir.