20 Aralık 2015 Pazar 15:01
Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı
banner230

Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı, vefat etmiş olan devlet memurunun geride bırakmış olduğu eşine ve çocuklarına hatta anne ve babasına devlet tarafından bağlanan maaştır. Kanunlarla sınırları çizilmiş olan dul ve yetim aylığı gerekli koşullar sağlandığı takdirde vefat eden memurun ailesine her ay kesintisiz olarak verilmektedir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde sosyal devlet anlayışının en güzide örneklerinden birisi olan dul ve yetim aylığının alınabilmesi için eşler, çocuklar, anne ve baba açısından ayrı ayrı kriterler vardır.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı Alabilme Kriterleri

Söz konusu aylığın devlet tarafından ölen memurun ailesine bağlanabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz üzere birtakım şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Ölmüş olan memurun eşini, çocuklarını, anne ve babasını ayrı ayrı olarak değerlendirirsek:

1.   

Vefat eden devlet memurunun eşine Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı bağlanabilmesi için, eşin vefat ettiği sırada medeni kanuna göre resmi nikahlı olacak şekilde evli olunması gerekmektedir. Bu konuda başka bir şart aranmamaktadır ve eş dul olduğu müddetçe söz konusu maaştan yararlanabilecektir. Ancak dul eş, evlendiği takdirde bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek zorundadır. Zira evlendiğinde maaşı kesilecektir; söz konusu bildirimi yapmamanın cezası vardır. Bununla birlikte toplumda yerleşmiş olan yanlış bir algıya da bu noktada değinmek gerektiğinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Dul aylığı yalnızca vefat eden erkekten dolayı dul eşine bağlanmaz; ölen kişi kadın devlet memuru ise kadın devlet memurunun dul erkek eşine de maaş ödemesi yapılır.

2.    Çocuklar

Ölen devlet memurunun çocuklarının yetim aylığı konusunda da birtakım kıstaslar vardır. Yetim olan kız çocuğu ise; evlenmediği ve devlet memurluğu yapmadığı sürece söz konusu maaştan yararlanabilecektir. Evlendiği takdirde bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşacaktır.

Yetim olan çocuk erkek ise; 18 yaşına kadar herhangi bir kriter aranmaksızın babasından kaynaklanan yetim maaşından faydalanabilir. Ortaöğretim öğrencisi ise 20, yükseköğretim öğrencisi ise 25 yaşına kadar söz konusu aylığı alır; bu tarihten sonra aylığı kesilir.

3.    Anne ve Baba

Ölen kişinin anne ve babası, asgari ücretin altında bir gelire sahipse çocuklarından kalan maaşı kullanabileceklerdir.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı sorgulama işlemleri, diğer pek çok işlem gibi www.turkiye.gov.tr adresinden kolaylıkla halledilebilmektedir. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girilen sitede adınıza aylık bağlanıp bağlanmayacağı, ne kadar aylık yatırılacağı gibi konular hakkında oturduğunuz yerden bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.