Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerek resmi kamu kurumlarına, gerek sivil toplum kuruluşlarına ve gerekse de özel kurumlara, vatandaşlar başvuruda bulunarak bazı taleplerde bulunabilir.

Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
banner230

Gerek resmi kamu kurumlarına, gerek sivil toplum kuruluşlarına ve gerekse de özel kurumlara, vatandaşlar başvuruda bulunarak bazı taleplerde bulunabilir. Bu talepler her ne kadar sözlü olarak yapılabiliyor olsa da; aslına bakıldığında bunu yazılı olarak yapmak her zaman başvurulara resmiyet kazandıracaktır. Tabii ki yazılı bir başvuruda bulunabilmek için ise; güzel ve resmi dille yazılmış bir dilekçe olması gerekecektir.

Dilekçe yazmak her ne kadar basit gibi görülen bir iş olsa da; resmi olarak altına imza atan kişinin beyanı anlamını taşıyacağı için çok dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu noktada ilgili sektördeki meslekleri (avukatlaar, SMMM ‘ler, gümrük müşavirleri, vs.) ifa eden kişilerden yardım alabileceğiniz gibi dilekçenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. İnternet üzerinden dilekçe örneği bulmak için; bu konuda ciddi emekler vererek hazır dilekçe örneklerini paylaşarak bu anlamda kamuya hizmet veren www.dilekcesepeti.com adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Hayatın Her Noktasında İhtiyaç Duyulabilecek Dilekçeler İçin Dilekçe Sepeti

Savcılığa şikayet dilekçesi, boşanma dilekçesi, mahkeme itiraz dilekçesi, vs. gibi adliyede ihtiyacınız olabilecek dilekçe örneklerinin yanı sıra; iş yerinden istifa, kamu ve özel kurumların kararlarına itiraz, ehliyet başvurusu, yeni kimlik başvuru, vs. gibi daha bir çok işlemleriniz ile ilgili hazır dilekçe örneği temin edebileceğiniz sitede; aynı zamanda güncel kanuni düzenlemelerin de paylaşıldığını sizlere hatırlatalım.

Bunun yanı sıra www.dilekcesepeti.com sitesinin “Yardım” bölümünden ya da ilgili yazıların yorum bölümünden, sitede bulunmayan ancak ihtiyaç duyduğunuz dilekçeler için de talepte bulunmanız mümkündür. İlgili kişiler tarafından kısa sürede talepleriniz incelenerek, ihtiyacınız uygun dilekçe örneği hazırlanacak ve sitede paylaşılacaktır. İş yoğunluğuna bağlı olarak bazı gecikmeler yaşanabileceğini de lütfen unutmayınız.

Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dilekçe yazarken dikkat etmeniz gereken kurallardan da kısaca bahsedecek olursak; ilk olarak dilekçeniz de muhatap, talepte bulunan, talep konusu, açıklamalar şeklinde takip edeceğiniz bir silsile ile talebinize dile getirmeniz gerektiğini hatırlatalım. Sonrasında dilekçenizde tarih, dilekçe sahibinin adı soyadı ve imzası, varsa eklerin belirtilmesi gibi konular da önem arz edecektir. Dilekçe sahibi tarafından imza altına alınmayan dilekçelerin herhangi bir hükmünün olmayacağını da bilmekte yarar var.

Nereye Teslim Edilmeli

Dilekçeleriniz, hazırlarken muhatap olarak belirttiğiniz kuruma teslim edilmelidir. Teslim işi ise; bizatihi elden yapılmalı ya da bir vekil aracılığı ile yapılacaksa ekinde vekaletname de ibraz edilmelidir. Ayrıca dilekçenizi teslim ettiğiniz kurumdan, ilgili teslim – tesellüm işine ilişkin bir belge de talep etmeniz yararınıza olacaktır. Böyle bir belge yerine dilekçenizin ilgili kurum tarafından havale edilmiş bir fotokopisi de yeterli olabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samed
Samed - 1 yıl Önce

Çok güzel bi sistem

Yamur
Yamur - 8 ay Önce

Deli samed